şükela:  tümü | bugün
 • eroin bağımlılığı tedavisinde kullanılan ilaçtır.
 • abd’deki piyasa ismi revia’dir. uyusturucu ve alkol bagimlili tedavisinde kullanilir. ayrica kendine surekli olarak zarar verme egiliminde olan gelisim bozuklugu gosteren kisilerde (yetiskinlerde) de uygulanir. kesin cozum degil, davrasinisi azaltmak amacli kullanilir.
 • bağışıklık sistemine etkilerinden dolayı iltihabi bağırsak hastalarının ilgilendiği bir ilaç.

  http://www.lowdosenaltrexone.org/

  hikmeti nedir ne değildir bilmem. tek bildiğim, reçetesi asprin bile kullanmam.
 • beyinde opioid reseptörleri üzerinden etki eden, alkol ve opioid (eroin, morfin gibi) bağımlılığında kullanılan, trikotilomani için de önerilebilen ilaç. türkiye'de ethylex ticari ismiyle satılır.
 • opioid lerin baba antagonistidir kendileri. sadece akut zehirlenme durumunu degil, diskinezi ve ataksi durumlarinı düzeltmek icin de kullanılabilir. ek olarak kendisi de morfin türevidir.
 • opioid reseptörlerine bağlanarak onları antagonize eden, yüksek miktarlarda endorfin salgılanmasına sebep olan eroin, metadon, pethidine gibi maddelerin öfori etkisini tamamen yitirmesine neden olan etken madde.

  eroinin karaciğerde parçalanıp morfine dönüşmesinin ardından bağlandığı mu reseptörlerini işgal eder ve moleküllerin o noktalara bağlanıp aktifleşmesini engeller. ticari olarak hap, iğne ve implant formları mevcuttur. ülkemizde yakın zamana dek sadece özel hastanelerde bulunan implant formu sigorta tarafından büyük kısmı ödenerek amatem bünyesine de dahil edilmiş, fiyat farkı 340 lira olarak belirlenmiştir. yurt dışından(ispanya) temin edilir.

  iğne formu(intravenöz) ülkemizde onay almamış olmakla beraber hap formu ethylex ticari adıyla satıştadır. keza implant formu da “naltrexone hydrocloride pellet” ticari adıyla piyasaya girmiştir. uzman doktor raporuna tabiidir.

  implant formu deri altına yapılan küçük bir kesi ile 10 dakika süren bir işlemle yerleştirilir. operasyonun ön şartı idrarda opiyat türevlerinin negatif çıkmasıdır. aksi halde naltrexone verildiğinde reseptörler etken madde tarafından işgal edilip ani bir yoksunluk sendromu ile baş başa kalınacaktır.(ölümcül tehlike)

  endorfin reseptörlerini onarması, madde kullanımından önceki haline getirmesi; craving de denen aş erme durumunu büyük ölçüde yok etmesi ve öfori etkisini yok ederek bağımlıyı öğrenilmiş bir çaresizliğe sürüklemesi naltrexone’u en iyi eroin bağımlılığı destekleyicisi yapar.

  ülkemizdeki büyük bir açığı kapatan amatem’in yapması gereken son bir şey, pellet taktıracak kadar temiz kalamayanlar için onay alması gereken son bir ilaç kaldı. daha temiz sokaklar için; (bkz: metadon)
 • türkçesi naltrekson. piyasa ismi türkiye'de bir süre bulunan ama artık dışarıdan getirilmek zorunda olan ethylex. ağızdan alım 50 mg tableti var, uzun etkili enjeksiyon biçimi var. türkiye'de enjeksiyon (iğne) biçimi onaylı değildir. alkol bağımlılığı/alkolizm sağaltımında da etkilidir.

  şimdi yeni rakibi çıktı; nalmefen etken maddeli selincro. nalmefen daha çok alkol alım denetimi, alım ve zarar azaltımını hedefleyen bir ilaç.

  bir karşılaştırma, akamprosat alkolün kesilmesini sağlamada naltreksona** göre daha etkili bulunmuşken, ağır içiciliği ve isteği (aşermek) azaltmada naltrekson akamprosata göre daha etkili bulunmuştur.
 • geçen hafta alkol sorunum ile birlikte tedaviye başladığım ilaç. 50 mg olarak kullanmaya başladım. 10 yıldır aktif olarak içiyorum. alkol sürekli başıma bela açtı. ilacın 4.günü. 2 tane kırmızı tuborg aldım içtim. çakır keyfi olmuyorsun. hiç bir şekilde zevk vermiyor. denek tarzında içmeye yeltendim ama vücut bunu stopladı. yemek yiyip uyumaya planlıyorum. ilaç %100 çalışıyor.