• sanskrit dilinde:
    namas: egilmek
    te: sen
    (bkz: onunde saygi ile egilmek)
  • hemen her dharma initiative videosunun sonundaki tuyler urpertici selamlama sozcugu.

(benim nazarimda anlami 'nasi koydum cocugu, dellenip durun yeni bolum cikana kadar' dir)
  • namaste selam namaskar da selamlar demek sanskritce...yani icimdeki icik senin onunde saygiyla egilir demek ister kisi anahata chakrasinda ellrini birle$tirip egilirken diger kisiyi..alcakgonüllülügü anlatır....
  • “namaste” sözcüğünü, sanskrit dilinde (hindistan' da kullanılan yerel dil) “nama” kökünden gelen “namas”: eğilmek ve “te” eki: sen, seni kelimelerinin birleşimi oluşmuştur.“önünde saygı ile eğilmek, senin önünde eğilirim, selamlarım, saygılarımla” anlamlarını taşımaktadır. “merhaba, güle güle, teşekkür ederim, vs...” benzeri birçok anlama gelmektedir. tanrı’nın bir parçası, o'ndan ayrılan bir zerre olarak kendini hisseden bireyin; kendisi gibi o’ndan gelen zerrelere kalben selam verişidir. farklı biçimlerde selamlama yapılmaktadır. (eller üçüncü göz hizasında veya göğüs hizasında, başın üstünde birleştirilerek)
  • hindistan ve nepalde selamlama amaciyla kullanilan sanskritce koklu bir nezaket sozcugudur. bir saygi ifadesidir. memnun oldum, hosgeldiniz , iyi gunler , tesekkur ederim gibi farkli anlamlar icerir. dua eder gibi iki elin avuclari birlestirilip, hafifce egililerek soylenir.
  • yaşamda ünlemli bir duruş
    (bkz: namaz)
  • bollywood filmlerine ilgi duyan insanların ilk kaptıkları kelime...
  • - rıza dayı nerede?
    + namaste.
    - iyi, allah kabul etsin.
  • _/\_

ayrıca:
    (bkz: namazte)
hesabın var mı? giriş yap