şükela:  tümü | bugün
  • - abi namaz kılmıyor musun artık?
    + bel fıtığı var bende eğilip kalkamıyorum...
    - abi oturarakta kılabilirsin
    + basur var oturamiyorum
    - o zaman bi cay koy sen
    + ..?!
  • kılması gerektiğine inananların zaman zaman (veya çoğu zaman) şeytanın hilelerine aldandığı vakitlerdir. mesela sabah namazı vakti, şeytanın en aktif rol aldığı ve başarıya ulaştığı vakittir. yatsı vaktinde de buna yakın bir durum vardır (.. ya bugun cok yoruldum, soooyle yatayim misil misil, yarınkini kılarız.. ).
    namaz kılmama bahaneleri, şeytanın bizim ağzımızdan konuşmasıdır; başka bir şey değil.
  • bahane olduklari icin, zorla bahane yaptirildiklari icin bile olayin absürdlügünü gözler önüne seren cümlelerdir. namaz kilmak da diger ibadetler gibi kisi ve allah arasindaki bir seydir. allah da aksamin bir vakti kisiye:

-alooo, niye namaz kilmiyorsun oglum?

demeyecegi icin, kisinin böyle bir bahaneye de ihtiyaci yoktur.
    baska insanlar üstlerine vazife olmayan seylere karismayip, baskalarinin ibadetini denetlemekten yükümlü kisi kimligine bürünmeseler böyle bahanelere de gerek kalmayacaktir.
  • insanın "başka birisi"ne değil kendine karşı ileri sürdüğü bahanelerdir.
  • -hem sular hem elektrikler kesikti (herseyi devletten beklemek)

-bizim yegen alman asillidir, o kilinca ben de kilmis sayildim (tarihi gercekleri carptirmak)

-boyle muhim seyler aceleye gelmez; hem kacmiyor ya kardesim, gelecek aya gunde 10 vakit kilariz olur biter (veresiye kulturunun esiri olmak)

-bu ofsayt denen kepaze kurali kaldirdiktan sonraki ilk isim 5 vakit namazin 3unu ozellestirmek olacak...ne bakiyon, seni de satacam (besim tibuk olmak)

-namaz kilmiyorum ama duzenli olarak gunah cikartirim (kurban bayraminda sukran gunu hindisi yemek)

-ben denge unsuruyum; butun muslumanlar ayni anda egilse nolur bir dusunsene (sozlukteki cinlilerle ilgili basliklari cok okumak)

-bu da bir nevi meditasyon azizim, kafada olup bitiyor hersey, oyle egilip kalkmaya luzum yok. ben namazi kafamda baslatip kafamda bitiyorum. (dindar degil ama spritiuel olmak, hac yerine tibete gitmek)

-namazi mamazi birak da simdi bu anket mi degil mi onu soyle (asil anketi kendi yapmak, kendi diyen kendi olmak. bir de ustune otu boku anket sanmak)
  • "simdi yatayim, sabah erkenden kalkip kilarim."*
  • kafanın üretmeye yorulacağına, direkt olarak hesap sorana atılması gereken özürler silsilesi.
  • ''bizim ev basık kaldığı için kıble görmüyor''
  • "erkek adamın alnı yere götü havaya gelmez"