*

• kalp temizliği ile namaz kılmak birbirlerinden çok ayrı şeyler olduğundan söylenmesi anlamsız olan cümle.
  • peygamberin kalbinin temiz olmadığını iddia ettikleri iddia edilip esefle kınananabilecek kişinin fikri.
  • belki de “günün birinde” çook ötelerde çarpık mantıkları çağrıştırıp elde patlayıcı unsurlar taşıyabilecek bir yaklaşım...

- namaz kılmıyorum ama kalbim temiz. valla bak.
    - hımm.
    - şurada gördüğünüz adam hırsızdır mesala. ondan çok daha iyi bir kulum ben.
    - yaa?
    - hı hı. ayrıca az önce cennete gönderdiğiniz hanım kızımız lezbiyene benzyiordu.
    - deme yahu?
    - allah çarpsın ki!
    - neden olmasın. kısmet…
    - iyi denemeydi ama kabul edin.
  • namaz kılıyorum ama kalbim temiz bi yaklasımdır.ama, dendiğine göre yapılmayan ve aslında yapılması gerektiği bilinen birşeye karşılık olarak kullanılan söz.kılamıyorım ama şöyleyim böyleyim.bence kimsenin yapabildiği veya yapamadığı ibadetlerini birilerine açıklaması söz konusu olmamalı açıklandığı zaman böle garip cümleler ortaya çıkıyor.sonuçta biz insanları yargılasakda alkışlasakda kimin nereye gideceğine karar veremiyoruz.o zaman hiç deilse bir konuda kendimiz boş konuşmaktan alamazmıyız.
  • kalbi temiz bir allah'ın kulu olsaydı anlam bulabilirdi belki diye düşünülen hede.. yok öle bişi, yemişler sizi, kalp temizliği, yürek temizliği, boş işler bunlar, göreceli çünkü, nerden bilcen temiz olduğunu, "ah şurasında da leke var temizliyim, hah gitti işte, tertemiz, bembeyaz oldu!" denmiyo böle durumlarda. sen temiz dersin öteki pisliksin der kalırsın öle.. lafın gelişi sölenmiş olsa bile olmaz, insan dediğin masum değildir, ne doğduğunda, ne öldüğünde, budur olay...

ayriyeten kandırılmak istenenin kim olduğu sorusunu akla getiren bi cümledir de.. "benim kalbim temiz" diyince şöle okkalı bi *çarpmıyo* işte arkadaşı.. madem bi dine mensupsun, şartlarını yerine getirirsin o kadar, getirmiyosan , sadece birini bilem yerine getirmiyosan, öbür tarafa da inanıyosan madem, yüksek sesle söleme bunları istersen.. hane zaten ne olduun biliniyo neyi kime anlatıyosun ve ne kazanacaksın ki..

(bkz: salak mısın nesin)
  • namaz kılmanın kalbe hijyen sağlamanın değil dini görev yerine getirmenin bir aracı olduğunu düşünen bir kimsenin sarfetmiş olabileceği son derece katıldığım söz öbeği. kaldıki "namaz kılıyorum ve kalbim temiz" sözünü söyleyebilen insanlar kadar "namaz kılmama rağmen içim fesat" sözünü de söyleyebilecek insanlar olması sözün ne kadar yerinde olduğunu da kanıtlar niteliktedir.
hesabın var mı? giriş yap