şükela:  tümü | bugün soru sor
  • anneannem. evde herseyi kontrol altinda tutmak isteyen, cocuklari ve torunlari icin fazla kaygilanan turk anneanne modeli.

mesela cay koyacaksinizdir, biseyler ariosunuz, o sirada anne anne de sizi gorebilecegi bir acida namaz kiliyor, ocaga gidiyorsunuz hemen bir "aalllaaahhuuuekber", kibriti elinize aliosunuz "eshhheeeeduenlaaa".. bu sekilde siz kararsiz bir tavsan gibi ordan oraya oyalanip bisey yapamazken anneanne namazin o kismini bitiriyor, selam verip hemen geliyor ve "dur yavrum ben tupu yeni degistirttiydim agzi tam yerlesmis mi bakayim" diyor herseryi hallediyor cayi koyuyor, bir de kek kurabiye cikartiyor.. namaza devam ediyor. siz de kumandayi alip tvyi aciyorsunuz, ingiltere-arjantin macini izlemeye koyuluosunuz..
  • kimi zaman babaanne de olabilen figür. kızdırdığınız yahut bir şeyler sorduğunuz vakit çoğu zaman devrik gözlerle f ve s harflerinin ağırlıklı olduğu bir şekilde mesaj verir.
  • sanırım namaz kılan tüm anneannelerin girdiği kategori.

başlığı açan ve ilk entryi döşeyen susera bana yaptırdığı nostaljiden dolayı teşekkürü bir borç bilirim. *
  • komik durumdur ve annemi hatırlatmıştır.
    canım benim, çok tatlı bir harekttir ayrıca.
  • kesinlikle var olan mesajdır.
    ve mesaj her zaman yerine ulaşır. :)
    diğer bir versiyonu ise
    (bkz: otobuse binerken biss diyen yaşlı teyze)
  • genelde ünlem:
    -allaaahuekber

şeklindedir.
  • anam anam garip anam, dertli anam çilekeş anamdır o.
    ben de bu dili pek güzel anlardım...

anne: namaza duruyorum, 5 dakika sonra yemeğin altını kıs

5. dakikada

"kema salleyte ala ibrahime" diye yüksek sesle başlardı, yüzüne bakınca da gözüyle işaret ederdi :)

canım benim ya!

ps: (bkz: #43008251) bak, ben de çok dedim de, "çok biliyon sen" diyor.
  • mesajı yanında yöresinde bulunan birilerine vermeye çalışıyor ise muhtemelen namazı bozulmuş insandır. namaz allaha yönelik olmalı. sen "allahüekber" diye sesini yükseltip çevrene mesaj veriyorsan o allahüekber allaha değil çevrendekilere yönelip amacından çok çok sapmış olur. çocuğun evi yakmasından korkuyorsan namazı boz, müdahale et, sonra tekrar kıl. yarım yamalak kılmaktan iyi olur diye düşünüyorum. bu benim naciz fikrim tabii. bir bilene danışmak iyi olur.

edit: ahah gözümü din bürümüş de farkında değilmişim. yok arkadaş namaz bile kılmıyorum, sadece iki yüzlülüğe alerjim var. neneniz çok sevimli olabilir ama hatasız bir kul değil ve şu yaptığı sadece iki yüzlülük. üzgünüm. kasadaki tezgahtar sıra sendeyken işini yapmak yerine telefonla mesajlaşsa kudurursun değil mi? bir şey yapıyorsan tüm konsantrasyonun orada olacak, ne olduğu önemli değil. yarım yamalak yapmayacaksın. dinin gereğini yerine mi getireceksin o zaman kuralına uygun yap. bu şekilde aklın dışarıda, sadece birileri görsün diye yapıyorsun o zaman. yaşlı teyzelerin çoğu böyle, aklı havada gençlerden tek farkları daha fazla yaşamış olmaları. sırf yaşlılar diye üzgünüm sempati duyamıyorum. ayrıca namaz kılıyor ve allahüekber'in anlamını hala bilmiyorsa bıraksın o dini.

benim anneannem de babannem de hiç böyle şeyler yapmazdı. kuralları ve doğruya doğru demeyi kendilerinden öğrendim.

edit: aylar sonra gene sinirlendim bak. arkadaş senin nenen dini vecibeleri yerine getirme iddiasında, ben de diyorum ki yanlış yapıyor. "ama bu çok nosttöljük bişi, senin gözünü din bürümüş". sana noluyo yapraam? böyle bir dine uyan kendisi, dini gerekleri yerine getirmek gibi bir iddiası varsa sorun onun sorunu. bu iş de nostalji işi değil. inandığı dinin uleması böyle olmaz diyor. nenen şaman değilse yanlış yapıyor annem. sana giren çıkan ne?
  • böylesine sempatik - ve kişisel olarak nostaljik bulduğum - bir olayı anlatan bir başlık altında bile namazın bozulmasından, namazda kullanılan yabancı ve kelimelerinin anlamı büyük oranda bilinmeyen bir dilin tonlamasından, namaz tekniklerinden falan bahsedebilecek kadar gözünü din bürümüş müslüman kardeşleri bize gösteren anneannedir.

bu başlığın aslında namazla dinle vs. alakasının olmadığını, kendini tamamen etrafındaki insanlara, çoluğuna çocuğuna, torununa adamış ve bu nedenle ibadet esnasında dahi gözünü onlardan ayıramayan anne, anneanne ve ninelerle ve onların bu yüz gülümseten davranışlarıyla alakalı olduğunu dahi anlayamayacak kadar gözünü din bürümüş müslümanları afişe eden anneannedir.

bir siz biliyorsunuz dini kitabı zaten. sizden başkası bilmiyor namazın nasıl bozulacağını. aferin.

sokmuşum vurgulu entonasyonuna.
  • geçen kandilde akşam namazından sonra arkadaşlarla mevlüt dinlemeye camiye gittik.efendim herkes cumhurbaşkanı kadar önemli mevkilerde olduğu için tlfları tabi hep açık olmak zorunda milletin camide tlf konuşmalarını dinlemekten mevlüdü dinleyemedim dersen yeridir.bi de tlf açıp camideyim mevlüt dinliyorum demezler mi allahım resmen şeytan azapta gerek..
    neyse efendim dualar edildi ilahiler okundu hoca yatsı namazına başladı..farzı kılmaya başladık yan tarafımdan bi tlf sesi..artık karşı taraftaki de nasıl bi arama aşkına tutuşmuşsa aradıkça arıyor.yahu açmıyorsa meşgul demekki on dakika sonra ara peş peşe ne arıyosun..alt tarafı kandilin mübarek olsun diyeceksin..neyse efendim yanımdaki teyze de o kadar rahatsız olmuş olacakki tam rukuya eğildik kadına dediki ya tlfnu aç ya sessize al namazımı ziyan ettin.sonra hiç birşey yokmuş gibi secdeye gitti.

tabi ondan sonra namazı nasıl kıldım ben de bilmiyorum.bu teyzem tonlamayı geçti sesli msj verdi bu da benim hayatımda bir ilkti.