şükela:  tümü | bugün
  • yolculuk gibi durumlarda öğlen ile ikindi ve akşam ile yatsı namazlarını birleştirme durumu. büyük kolaylık. ihtiyatla kullanınız.
  • caferi mezhebine göre yolculuk, zorluk vb. durumlarda olmadan da yapılabilecek eylemdir. caferi mezhebinde hud:114 ayeti ve bazı hadisler, bu konuda kanıt olarak öne sürülür. yine de 5 vaktin ayrı ayrı kılınmasının daha iyi olabileceği kabul edilir.

    hangi mezhep takip ediliyorsa edilsin, yalnızca öğle ile ikindi, akşam ile yatsı namazları birleştirilebilir. sabah namazı hiçbir şekilde birleştirilemez. birleştirilen namazlar, sıraya uygun olacak şekilde (önce öğlen sonra ikindi, önce akşam sonra yatsı gibi) ayrı ayrı niyetlerle kılınmalıdır. öğle ezanından akşam ezanına kadar olan sürede öğle ve ikindi; akşam ezanının okunmasından yatsının vaktinin sona ermesine kadar da akşam ile yatsı namazları cem edilebilir.
  • birleştirilen namazlarda cemedilen vakitlerin farzları back to back kılınır, sünnetleri kılınmaz.
  • özünde yolculuk gibi bir şartı olmayan uygulamadır. inananlar işin suyunu çıkarmasınlar diye bir kısım ileri gelenin kapsamını daraltmaya çalıştığı, bu konuda fazla bilgi vermediği kanaati oluşur, sözkonusu mevzuyu inceleyenlerde. misal haccın şartı olarak arefe günü vakfeye duranlara orada bulunmak dışında başka bir vazife farz değilken (yani yapacak bir iş veya yolculuk yok iken) hacılar o gün namazları cem ederler. düşündürücüdür.