şükela:  tümü | bugün
  • kur'ân-ı kerim namazın felsefesini allah'ı anmak ve zikretmek olarak tanıtıyor: "beni anmak için namaz kıl!" kur'ân-ı kerim diğer ayetlerde, ibadeti allah-ü tealâ'ya teşekkür olarak nitelendiriyor: "sizi yaratan rabbinize ibadet edin." namaza başladığımızda fatiha suresini okuruz. " "hamdolsun, âlemlerin rabbine, allahım ancak sana kulluk eder ve yalnız senden yardım dileriz."

    görüldüğü üzere namazda ibadetin ötesinde verdiği can, nimetler, hava, su için allah'a teşekkür ederiz. kişi, namazda huşu mertebesine erişemiyorsa, günün 5 vakti sırtına ağır bir yük aldığı hissiyle dolar. o aslında bu yükün altına girmeyenlere imrenmektedir. kılmayanları bu yüzden suçlar. kur’an felsefesindeki namaz, insanı bedeninden yükseltmek içindir. zihnini susturman, bedenini unutman… huşu için yapman gereken budur.

    şimdi yolda, kaldırımda, rayda, otobüste olur olmaz her yerde çala kalem namaz kılan insanların ibadetlerine bakarsak gerçek anlamda ibadet etmediklerini sadece gösteriş yaptıklarını anlıyoruz. şöyle düşünün; büyük bir iyilik yaptığınız birinin geçerken kapıdan kafasını uzatıp eyvallah birader deyip geçmesini ne kadar geçerli bir teşekkür olarak kabul ederseniz bu şekilde kılınan namaz da allah katında o kadar geçerli kabul olur.