şükela:  tümü | bugün
 • istanbul üniversitesi iktisat fakültesi siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler bölümü'nde osmanlı ideolojisi,kurumları ve kültürü üzerine dersler veren çok kaliteli ve öğrenci dostu doçent.toktamış ateş'in keşfederek bölüme kazandırdığı önemli bir değerdir kendisi.ayrıca tam bir halil inalcık ve ilber ortaylı hayranıdır.dersleri o kadar zevkli ve dolu dolu geçer ki,2 saatin nasıl geçtiğini anlayamazsınız.son yıllarda üzerindeki ağırlığı atarak atağa kalkan siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler bölümünün gelişmesinin en önemli nedenlerinden biridir.
  diğerleri için:

  (bkz: levent ürer)
  (bkz: nuray mert)
  (bkz: ahmet han)
  (bkz: burak semih gülboy)
 • derin osmanlı, ortadoğu ve musiki bilgileri evrensel kültür dergisindeki yazılarından takip edilebilecek derya deniz.
 • asla türk tipi akademisyen değildir. gerçi bana (vasati bir öğrenciydim) şişirilmiş bir referans mektubu vermişti ama olsun. tabi benim düşüncelerim bana yaptığı bu kıyaktan kaynaklanmıyor. kendisinden 4 sene boyunca illaki bir ders almışımdır. zaten şu an bölüme dair sadece onun ve burak samih gülboyun anlattığı derslerden birşeyler hatırladığımı farkediyorum. işini hakkıyla yapar. yaptığı işte sonsuz saygıyı hakeder. gerçi akademisyenlik onun gözünde bir iş olmayabilir. zira odasında çalışırken, ders anlatırken kendinden geçer adeta. öğrencileriyle arasında çok imrenilesi bir mesafe vardır. yani ne lakayddır ne de çok soğuk. halihazırda dersini alan bir öğrencisiyseniz odasında uzun uzun kalamazsınız, öyle çay kahve sohbet kıvamına getirmez diyaloğu. zira yapılacak çok işi vardır ve yapış yapış 'hocam sorular cok zordu yeaa', 'bir 5 puan verseniz geçiyorum' seviyesine indirmez ilişkiyi. haa ama mezun olup da benim gibi referans mektubu vs için gitmişseniz bile karşınızda saatlerce dinleyebileceğiniz hoş sohbet bir hoca bulabilirsiniz. bir de belirtmeden geçemeyeceğim tam bir istanbul beyefendisidir. velhasılı idolümdür.
 • bildiğim kadarıyla doğrudan bir tarih eğitimi almamış olmasına karşın özellikle osmanlı tarihi konusunda tarihçilerin çok büyük bir bölümüne fark atacak düzeyde birikim sahibi bir hocadır. ayrıca meseleleri sadece siyasi tarih değil sanatsal tarih boyutunda da ele alması dikkat çekici bir özelliğidir.
 • osmanlı diplomasisi hakkında mevcut literatürdeki önyargıları tartışıp farklı dönemlerde değişen osmanlı diplomasisini ve dış politika yapma araçlarını ele aldığı imparatorluk ve diplomasi başlıklı kitabı bilgi yayınlarından çıkmıştır.

  buradan http://www.bilgiyay.com/…anli-diplomasisinin-izinde kitap hakkındaki kısa bir videosu izlenebilir.
 • beyazıt'ta sırt çantasına tek kolunu geçirmiş bir şekilde oradan oraya giderken görebileceğiniz akademisyen. başlığın 15 sayfa filân olmasını beklerdim, garip.

  bu arada son çıkan kitabı "erken islâm tarihinden osmanlı'nın son yüzyılına hilafet" için: http://www.idefix.com/…-tarihi/urunno=0001718019001

  academia sayfası: https://istanbul.academia.edu/namikturan
 • çok uzun süre olmasa da dersine iktisat ek bina-2 ' de katıldığım değerli bir insandır.gelen bütün sorulara ciddiyet ve samimiyetle cevap vererek hiç sıkılmadan kendini dinletirdi.kasıntısı olmayan,kendi halinde gözüken,güleryüzlü ve engin bilgili hocamıza selam olsun bu çeko'cudan..