şükela:  tümü | bugün soru sor
 • istanbul üniversitesi iktisat fakültesi siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler bölümü'nde osmanlı ideolojisi,kurumları ve kültürü üzerine dersler veren çok kaliteli ve öğrenci dostu doçent.toktamış ateş'in keşfederek bölüme kazandırdığı önemli bir değerdir kendisi.ayrıca tam bir halil inalcık ve ilber ortaylı hayranıdır.dersleri o kadar zevkli ve dolu dolu geçer ki,2 saatin nasıl geçtiğini anlayamazsınız.son yıllarda üzerindeki ağırlığı atarak atağa kalkan siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler bölümünün gelişmesinin en önemli nedenlerinden biridir.
  diğerleri için:

  (bkz: levent ürer)
  (bkz: nuray mert)
  (bkz: ahmet han)
  (bkz: burak semih gülboy)
 • derin osmanlı, ortadoğu ve musiki bilgileri evrensel kültür dergisindeki yazılarından takip edilebilecek derya deniz.
 • asla türk tipi akademisyen değildir. gerçi bana (vasati bir öğrenciydim) şişirilmiş bir referans mektubu vermişti ama olsun. tabi benim düşüncelerim bana yaptığı bu kıyaktan kaynaklanmıyor. kendisinden 4 sene boyunca illaki bir ders almışımdır. zaten şu an bölüme dair sadece onun ve burak samih gülboyun anlattığı derslerden birşeyler hatırladığımı farkediyorum. işini hakkıyla yapar. yaptığı işte sonsuz saygıyı hakeder. gerçi akademisyenlik onun gözünde bir iş olmayabilir. zira odasında çalışırken, ders anlatırken kendinden geçer adeta. öğrencileriyle arasında çok imrenilesi bir mesafe vardır. yani ne lakayddır ne de çok soğuk. halihazırda dersini alan bir öğrencisiyseniz odasında uzun uzun kalamazsınız, öyle çay kahve sohbet kıvamına getirmez diyaloğu. zira yapılacak çok işi vardır ve yapış yapış 'hocam sorular cok zordu yeaa', 'bir 5 puan verseniz geçiyorum' seviyesine indirmez ilişkiyi. haa ama mezun olup da benim gibi referans mektubu vs için gitmişseniz bile karşınızda saatlerce dinleyebileceğiniz hoş sohbet bir hoca bulabilirsiniz. bir de belirtmeden geçemeyeceğim tam bir istanbul beyefendisidir. velhasılı idolümdür.
 • bildiğim kadarıyla doğrudan bir tarih eğitimi almamış olmasına karşın özellikle osmanlı tarihi konusunda tarihçilerin çok büyük bir bölümüne fark atacak düzeyde birikim sahibi bir hocadır. ayrıca meseleleri sadece siyasi tarih değil sanatsal tarih boyutunda da ele alması dikkat çekici bir özelliğidir.
 • osmanlı diplomasisi hakkında mevcut literatürdeki önyargıları tartışıp farklı dönemlerde değişen osmanlı diplomasisini ve dış politika yapma araçlarını ele aldığı imparatorluk ve diplomasi başlıklı kitabı bilgi yayınlarından çıkmıştır.

  buradan http://www.bilgiyay.com/…anli-diplomasisinin-izinde kitap hakkındaki kısa bir videosu izlenebilir.
 • istanbul üniversitesi, iktisat fakültesi, siyaset bilimi kürsüsünde, profesör unvanına sahip akademisyendir.

  - ilber ortaylı'nın öğrencisidir. [derslerde ara sıra ilber ortaylı ile ilgili anılarını anlatır.]
  - kaç dil bildiğini bilmemekle beraber rivayet çoktur. fakat ingilizce, arapça, almanca bildiğini biliyorum. muhtemelen daha fazladır. osmanlıcası ise dillere destandır.
  - hocanın geniş bir ilgi ağı vardır. her ne kadar siyasi tarih kökenli olsa da, osmanlı tarihi, osmanlı musikisi, diplomasi tarihi gibi alanlarda da yetkinliğe sahiptir.
  - tam bir öğrenci dostudur. öğrenciyi derste tıka basa bilgiyle doldurur ve sıkılmazsınız. geniş bilgisi dolayısıyla konudan konuya geçiş yapar ve bazen dersin asıl konusu dışında geçer o ders. saatlerce anlatabilir, siz de saatlerce dinleyebilirsiniz.
  - hocanın gezileri de meşhurdur. öğrencileriyle ayasofya, topkapı, galata'yı çok defa dolaşmıştır. teorik bilgisinin yanında böyle de pratik dersleri vardır.
  - mûsiki ile arası iyidir. hem batı, hem doğu müziğini takip eder. feyruz hayranıdır. bilen ışıktaş ve yaprak sayar, yakın dostlarıdır. hatta yüksek lisans tezi bile mûsiki ile bağlantılıdır.
  - odasına girdiğinizde yerden göğe kadar kitap görebilirsiniz. aman! dikkat edin! bir kitap düşürebilirsiniz! o derece kitap var yani.

  hocayı tanıyanlar bilir ki yazdıklarım devede kulak. bir öğrencisi olarak kendimi şanslı hissediyorum. eğer ki yüksek lisans ve doktora yapacaklar varsa namık hoca'yı kaçırmasın derim.

  meraklılarına;
  namık sinan turan hocanın yüksek lisans tezi: türkiye'de çağdaşlaşma ve müzik, danışman: prof. dr. mustafa toktamiş ateş, istanbul üniversitesi, sosyal bilimler enstitüsü, siyasi tarih anabilim dalı, 1998.

  doktora tezi: hilafet kurumundaki yapısal değişim ve osmanlı hilafeti, the structural change in the caliphate institution and the ottoman caliphate, danışman: prof. dr. toktamiş ateş, istanbul üniversitesi, sosyal bilimler enstitüsü, uluslararası ilişkiler anabilim dalı, 2003.

  ek: namık sinan turan'ın neredeyse tüm makalelerine academia hesabından ulaşılabilmektedir.
 • beyazıt'ta sırt çantasına tek kolunu geçirmiş bir şekilde oradan oraya giderken görebileceğiniz akademisyen. başlığın 15 sayfa filân olmasını beklerdim, garip.

  bu arada son çıkan kitabı "erken islâm tarihinden osmanlı'nın son yüzyılına hilafet" için: http://www.idefix.com/…-tarihi/urunno=0001718019001

  academia sayfası: https://istanbul.academia.edu/namikturan
 • çok uzun süre olmasa da dersine iktisat ek bina-2 ' de katıldığım değerli bir insandır.gelen bütün sorulara ciddiyet ve samimiyetle cevap vererek hiç sıkılmadan kendini dinletirdi.kasıntısı olmayan,kendi halinde gözüken,güleryüzlü ve engin bilgili hocamıza selam olsun bu çeko'cudan..
 • adam gibi adamdır. kendisinden yardım isteyen herhangi birini geri çevirdiği görülmemiştir. akademik kapris ise yoktur. ayrıca çok da geniş bir kütüphanesi vardır.
 • ömrümde gördüğüm ve muhtemelen görebileceğim en muhteşem akademisyendir.

  genel kültürüme inanılmaz güvenirim, kendisinin de senin genel kültürün de fena değilmiş demesine rağmen yanında inanılmaz cahil hissederdim kendini.

  o kadar keyifli ders anlatır ki üç saatin üzerine bir üç saat blok ders yapsa ağzımı açmazdım. dört yıllık üniversite hayatım boyunca dersine girdiğim tek isim olabilir. aynı zamanda sınavlarını da klasik formatta üç soru şeklinde yapar. puan konusunda da eli sıkı değildir, istediği şeyi yazdığınız zaman hak ettiğiniz notu alırsınız.

  bunların yanı sıra tez danışmanım da kendisiydi ve bin tane işinin arasında benim dönemimde kendisinden tez alan herkesle bire bir saatlerce ilgilendi, yaptığım amatörce hataları anlayışla karşıladı ve nazikçe uyardı.
  umarım yolumuz bir daha kesişir hocam, idolümsünüz. her şeyin en iyisini hak ediyorsunuz.