şükela:  tümü | bugün
 • "s: yıldız-alacakaranlığı vadisi"; elwe'nin melian ile ilk kez karşılaştığı, büyülenerek kaybolduğu, celon nehrinin doğu kıyısındaki karanlık ve tarihi orman; daha sonra kara elf eol'un yaşadığı yer.
 • doğu beleriand da celon nehrinin kıyılarında doriath ormanlarına yakın bir karanlık ormanın adıdır.
 • güneş ışınlarının hiçbir şekilde ulaşmadığı; buna rağmen beleriand'daki en uzun ağaçların bulunduğu karanlık bir ormandır.
 • beleriand'da, doriath'ın doğusunda, celon nehrinin güneydoğusunda yeralan karanlık orman. burada yetişen ağaçlar beleriand'ın en yüksek ve koyu renkli ağaçlarıydı, bu yüzden de güneş ışığı ormanın tabanına erişmiyordu. bu orman mirkwood ve fangorn gibi büyülü bir ormandı.

  maia melian ve sindar elflerinin kralı thingol ilk kez bu ormanda karşılaşıp birbirlerine aşık olmuştu. daha sonra thingol'ün izniyle kara elf olarak bilinen demirci eöl nan elmoth'a yerleşti ve bedel olarak siyah bir göktaşının demirinden dövdüğü büyülü kılıç anglachel'i thingol'e verdi.

  eöl, gladuial göletinin yanındaki ağaçlığın ortasına evini ve demirci atölyesini inşa ettikten sonra dost olduğu cücelerle ticaret ilişkisi kurdu. diğer elflerle birarada olmaktan hazzetmeyen eöl, demirciliğe yatkın olan cüce ırkına kendini daha yakın hissetmiş ve cücelerin saygısını kazanmıştı.

  gondolin'de sıkılıp ormanlarda avlanmaya çıkan elf kralı turgon'un kızkardeşi aredhel, eöl'ün büyülediği nan elmoth ormanına girince büyünün etkisiyle yolunu kaybetti ve eöl tarafından karşılanarak misafir edildi. eöl, büyücülüğünü kullanarak aredhel'in kendisiyle evlenmesini sağladı ve ikisinin maeglin isimli bir oğlu oldu.

  (bkz: eöl)
  (bkz: doriath)
  (bkz: beleriand/@sorg)
  (bkz: the silmarillion/@sorg)

  ana tema: (bkz: fantastik kurgu/@sorg)