şükela:  tümü | bugün
 • solo olarak vanilla sky [2001], say anything [1986], jerry maguire [1996], almost famous [2000] filmlerinin soundtracklerine* katkida bulunmu$ olan heart grubu solisti.

  (bkz: ann wilson)*
 • heart'in guzel sesli guzel solisti disinda bir de altmislarin, yetmislerin jazzy divasi olan n.w. var..
 • cameron crowe'un esi olma torpilini kullanmistir soundtrack'inde yer aldigi filmlerde..
 • vanilla sky'ın soundtrack'ine katkıda bulunmakla kalmamış,bizzat filmin müzikleri ile ilgilenmiştir.soundtrack'i kendi oluşturmuştır.çok başarılıdır.
 • filme gönderme yapan casablanca adlı şarkıyı muhteşem yorumlamış olan sanatçı.
  daha fazla bilgi için :
  http://www.missnancywilson.com/
 • sunshine isimli parçasıyla başka alemlere uçuran sanatçı..(yukarıda sevgili aritmi'nin bahsettiği jazzy diva bağlamında)
 • isim benzerliği dolayısı ile gitarist adaşından ayrırd edilemek için "miss" sıfatıyla anılan orta kuşak jazz vokalisti.

  20 şubat 1937 chillicothe, ohio doğumlu amerikalı vokal jazz sanatçısı. lokal olarak ün kazandığı yıllarda cannonball adderly ile yakın dostluğu (hatta aynı evi paylaşması) ona menejer john levy vasıtasyla capitol records ile bir kontrat imzamanın yolunu açmış. bunu cannonball ile yaptığı ilk büyük hiti "save your love for me." (1962) izlemiş. hemen ardından 1964'de "how glad i am"'le kazanılan grammy gelmiş. 60'larda capitol'ün the beatles ardından albümleri en çok satan ismi olmayı başarmış. yapımcıların jazz müziği terk ederek rock müziğe yelken açtıkları yıllarda böyle bir başarı nat kin cole veyua peggy lee gibi efsanelerin bile ulaşamadıkları bir ticari başarı örneği oluşturmuş . ondan bu yana yaşanan 40 yıl içinde nancy george shearing, hank jones, art farmer, ramsey lewis, and benny golsongibi ustaların eşlik etmekten zevk aldıkları bir vokal olarak her zaman jazz sahnesinin divaları arasında sayılmış.

  nancy'nin jazz dünyasındaki yeri böylece korunuken her koltuğunda ikişer karpuz taşıdığını da not etmek gerek. thesinbad show, cosby show'da emmy kazanan kendi özel show'una kadar televizyonda elde ettiği başarıları,populer müzik kayırları, yardım turneleri ve nat king cole , sarah vaughan , ruth brown ve lavern baker'a kadar herkesle çıktığı uzun turneler.

  wilson iki kez evlenmiş. herhal bu kızı boş bırakmışlar davulcuya gitmiş. ilk eşi kenneth c. dennis'den 1970'de boşanmış. (arada kenneth "kacy" adını verdikleri bir çocuk da yapmayı ihmal etmemiş); sonra bir papaza gitmiş (wiley burton) bundan da samantha ve sheryl diye çocukları var.

  http://shopping.yahoo.com/…927002642:page=biography
 • akustik gitarda aşmış heart gitaristi. kendine has çalış tekniğiyle harikalar yaratmıştır. yaratıcılık düzeyi o kadar yüksektir ki; hayatınızda belirli zamanlarda duyduğunuz şarkılar olur, aklınıza takılır, sonradan keşfedersiniz ki sevdiğiniz bir müzisyene aittir ve o şarkılar herkes tarafından sevilebilecek kaliteli, özgün şarkılardır. nancy wilson'ın şarkılarında bunu yaşadım ben. bazen insanı ağlatabilecek derecede duygusal şarkılar yapmıştır, bazen hoplaya zıplaya çalınası şarkılar yapmıştır. sahnede yaratıcılığı daha da yüksektir, bu güzel şarkılarına farklılıklar katarak çalar. bazen birbiriyle bağlar şarkılarını. akustik gitar onunla bambaşka bir hal alıyor, benim en sevdiğim halini. ann wilson ise kuşkusuz güzel sesiyle bu güzel melodileri süslüyor ve ortaya heart çıkıyor.
 • vokali de (ann wilson kadar olamasa da) gayet hoştur; will you be there şarkısındaki ana vokalleri kendisi yapmaktadır.
 • damar sayilabilecek muhtelif caz sarkilarini yorumlamis, yurekleri burkmus harikulade bir sestir. misal hurt so bad, ain't no sunshine, go away little boy gibi. ayrica grammy'li sarkicilardandir.

  https://www.youtube.com/watch?v=zlqzykhp7sw

  http://www.youtube.com/…from=pl&playnext=1&index=61