• evde yapımı gayet basit olup istanbul sıcağından bunalanlar için kesin çözüm niteliği taşımaktadır...

malzeme :
    - limon
    - limon kabuğu
    - toz şeker
    - taze nane
    - su
    (miktarlar nekadar yapmak istediğinize göre seçilir....)

tarif :
    naneler iyice kıyılır... yıkanıp temizlenmiş limon kabukları da ince ince elle veya rende yardımı ile doğranır... şeker limon kabuğu ve naneler karıştırılır... ayrı biyerde kabuğu soyulmuş limonlar sıkılır ve su ile karıştırılır... bu karışım ile daha önce hazırladığımız iyice karıştırılır... en az 1 saat buzdolabında bekletilir... daha sonra karışım buzdolabından alınıp ince süzgeçten geçirilir... elde edilen limonata buz ile servis edilir...

tüm sözlük ahalisine afiyet olsun...
  • ah o nane var ya o iki yaprak nane, adisyona en az 7 lira daha eklenecek demektir. şu hayatta anlayamadığım şeylerin başında limonatanın, özellikle de naneli/çilekli/ıvırzıvırlı olanların fiyatı geliyor.
  • kenar semtlerdeki fareli pastanelerin değişmez içeceği limonata, son zamanlarda, ince bardaklardan büyük bardaklara taşınmış, bünyesine bir nane yaprağı katarak tadından çok havasını değiştirerek cool bir içeceğe dönüşmüştü. nane, bir limonatanın fiyatını 5'e katlayan bir bitki çeşidi olarak gerçekten büyük bir başarıya imza atmıştı. önüme dönüp umut'a "tam da anlatmak istediğim bu işte" dedim. bin yıldır bildiğimiz yiyecek ve içeceklerin yanına dravdan bir ekleme yapılarak bir anda o besinin başka bir boyuta geçmesi canımı sıkıyordu. "ne kadar?" diyorduk 'ambiyans iktidarı'na, "8 ytl efendim," diyordu. önce şaşırıyorduk. sonra şaşkınlığımızı çokda belli etmeden 2 ytl limonata için, 6 ytl nane yaprağı için ödeme yapıyorduk.
    (bkz: kendimi durduracak değilim) *
  • evde kolayca yapilabilecek, sosyetik kafelerde icildiginde ise bir cuval para verilmek zorunda kalinacak yurdum icecegi aslinda.
  • bunun en çarpıtılmışını ben yapıyorum muhtemelen. uludağ limonata alıp içine taze nane yaprağı atıyorum. bir gece bekledikten sonra yarısını bundan, yarısına maden suyu ilave edip karıştırıyorum bir bardakta.(çok şekerli)
  • house cafe'de 7.5 ytl'lik fiyatıyla dumurdan dumura uçurtan orgazmik içecek.
  • bir kere içmiştim. şekeri az olduğu için fena gelmemişti.
  • kafelerde biçilen fiyatı ile insanı gönül candaş yemek kitabı tarifiyle evde yapmaya iten içecektir
  • yaz aylarında ne güzel gider soğuk soğuk.. sağlıklı da hem diğer gazlı içeceklere oranla. http://www.nereyegeldik.com/ bloğunda ev yapımı naneli limonata nasıl yapılır çok güzel anlatılmış, tavsiye edilir.
  • zencefili eksik limonatadır.
hesabın var mı? giriş yap