şükela:  tümü | bugün soru sor
 • homm 4 life kalesinden cikartabileceginiz heroine. healing buyuleri yapar falan, guzel tatli bir de resmi vardir.
 • hannah gadsby isimli avusturalyalı komedyenin 2017 tarihli, insanın tüylerini diken diken eden, türü hem komedi hem dram denebilecek stand-up şovu. önce gülerek başlıyorsunuz, gadsby performansın yarısına doğru komedyenliği bırakacağını açıkladıktan sonra da duygusal roller coastera bindiriyor sizi. ben şahsen hele sonlara doğru bir gülüp bir ağlayarak manyak oldum. şovda cinsel kimlik, homofobi, akıl sağlığı, kadın-erkek eşitsizliği, bir tür olarak komedi, sanat tarihine değiniliyor; bu kadar derin mevzuları anlatırken bir dakika bile sıkmıyor. şov boyunca ya güldüm ya da ağladım, arası pek olmadı bende. 2018 yazında netflix'e gelmesinden sonra dünya çapında inanılmaz bir popülariteye ulaşan bu 1 saatlik leziz performansı izlemenizi, hannah gadsby'nin hikayesini öğrenmenizi canıgönülden tavsiye ediyorum. fragmanı için şuradan: *
 • netflix'te sukse yapmis hannah gadsby eseri. ikinci yarisi rahatsiz edici. amac da o zaten.
 • hannah gadsbynin stand-up(!) şovu. son zamanlarda izlediğim en iyi gösteri!

  kuralları biz yazdık, o da açıp okuyor.
 • benim adıma rahatsız edici şeylere yumruk vuruyormuş gibi güldüm.

  turnusol işlevi de var. rahatsız olanlar: dark side'tasınız. umarım sorgulatıcı ve iyi kararlar almanıza vesile olur.
 • heavy metal kadar sert ve kedi tüyü kadar yumuşak. nasıl bu kadar bir arada olabilir. inanılmaz.
 • stand up'tan ziyade hannah hanımın hetero beyaz erkeklere didaktik tiradı.

  abla her ne kadar biraz self-important olma illetinden muzdarip olsa da bu dediklerinin çoğunda çok haklı olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

  abla haklı olmasına haklı da bu şovu komik yapmıyor tabi. ayıp olmasın diye araya serpiştirdiği espriler de pek öyle komik değil. hani çok öven olmuş ama dikkat ettiyseniz kimse komik dememiş. değil çünkü. kadınlar beğeniyordur belki ama bir hetero erkek olarak ben yandım siz yanmayın kardeşlerim.

  zaten ablanın derdi şovun komik değil vurucu olması. şovun netflix halinde yine esprileri çoğaltılmış durumda. nanette turuna ilk başladığında şovda espri yok gibi bişeymiş. kadın resmen bir saat boyunca yüzlerine çemkirmek için milletin parasını alıyormuş. çok tepki olunca hakikaten de ayıp olmasın diye aralara biraz serpiştirmiş.
 • hannah gadsby hakkında komik olmadığı yönünde bir entry girmiştim aylar önce. şovun ilk kısımları biraz öyle geliyor. kendini aşağılayan şakalarla başlıyor, kendi hayatından bahşediyor falan. ilgimi çekmemişti. kapatmış izlememiştim.

  bugün şovun tamamını izledim. evet hala süper komik değil ama off şovun tamamını izledikten sonra zaten takıldığınız nokta komedi kısmı olmuyor. gülünecek bir şey mi var?! oluyor.

  kadınlar, lgbtler, çocuklar üzerine, sanat tarihi üzerine, depresyon ve zihinsel hastalıklar üzerine harika bir konuşma. yalnızlık üzerine, kendinden nefret üzerine, ‘normal’ sayılmayan bir bireyin kendini tekrar inşa etmesi üzerine efsanevi bir stand-up.