• - ben yapmadım ama yapanı tebrik ederim *
  • naanik naaanik selanik!! diye bağırır bazı ilkokul çocukları..
  • bu hareket yaptıgın kişinin seni yakalayamayacagı bi uzaklıga gidildikten sonra yapılır.cocuklar yapınca buyukler kosuyomus gibi yapıp korkutup kacırmaya calısırlar.arkasındanda mutlaka laf atma gelir.
    seni gidi pic kurusu seni diye.
  • hayatın sürekli yaptığı şeydir.
  • 18 mart 2022 rus halkının putin'e destek vermesi başlığına şu entriyi girmiş bir sözlük yazarı:

(bkz: #135109769)

alıntı: "kafanız bir türlü almıyor, rusya'nın ukrayna operasyonu, türkiye'nin, kıbrıs barış harekatı veya kuzey ırak operasyonlarından farkı yoktur, ukrayna'da yaşayan ruslara yapılanlar veya ukrayna'nın natoya üye olmaya çalışarak direk rusya'ya tehdit oluşturması gibi, kıbrıs barış harekatı esnasında ve sonrasında yapılan ambargo ile şu an rusya'ya yapılan ambargo arasında da zerre fark yoktur, bir insanı, bir ülkeyi veya herhangi bir şeyi sevmeyebilirsiniz, bir gerçekliği de kabul etmek istemeyebilirsiniz ama ne yaparsanız yapın o gerçeklik orada tüm çıplaklığıyla durur, peki şunu da düşünüyor musunuz acaba, eğer bu savaşı ruslar kaybederse rus halkına ne olur? seni ilgilendirmiyor olabilir ama işte bunu şu an rus halkı düşünüyor... "

gelin bu entriyi cümle cümle inceleyelim... gerçi kendisi noktalama işareti yerine virgülleme işareti kullandığı için cümleler nerede başlıyor ve nerede bitiyor belli değil. ha keza neden başladıkları da belli değil ama o daha anlam bilim* kısmı işin... ama olsun! sözlükte yeterince zaman geçirdiğim için türkçe'nin geçirdiği bu farklı mutasyonlara adapte olabiliyorum. evet! mutasyonlara adapte oluyorum. darwinistler bunu da açıklayın!

neyse konuyu daha fazla sulandırmadan analize başlayalım:

"kafanız bir türlü almıyor, rusya'nın ukrayna operasyonu, türkiye'nin, kıbrıs barış harekatı veya kuzey ırak operasyonlarından farkı yoktur," diye söze başlamış kaizerimiz*... kıbrıs barış harekatı bizim garantörü olduğumuz bir toprak parçasında işlenen kanıtlanmış insanlık suçuna müdahale etmemizle ilgili bir konudur. ukrayna ve rusya arasında yaşananlarda ise ne böyle bir garantörlük konusu vardır ne de bir soykırım. tabi bu konudaki rusya propagandasına inanıyorsanız bir şey diyemem. ama ukrayna'nın dünya'nın en güçlü ordularından birine sahip,hemen dibindeki rusya'nın vatandaşlarına soykırım yapacağına inanıyorsanız saflığınızı kutluyorum. yahu kıbrıs ve ırak'ın aksine ukrayna ve rusyalılar bildiğin aynı ırk ve kültürden ve çoğu birbiriyle akraba! ne soykırımı?
    ki zaten kuzey ırak konusunda da haklı değiliz. orada olmamızın nedeni çıkarlarımız. ulusal çıkarlarımız orada bir kürt devleti kurulmasından olumsuz etkileniyor mu? evet! peki buna hakkımız var mı? hayır! ırak yüzünden başımıza rusya'nın bugün yaşadığı gibi büyüüük bir dert açılırsa gidip tayyip erdoğan'ı desteklemem aksine suçlarım.

bence kafası birşeyleri almayan kesim olaya bu açıdan bakan insanlar değil; haklılık ile çıkarları birbirinden ayıramayanlardır. ulusal çıkarlarınız, size, bağımsız bir ülkeye saldırma konusunda haklı bir neden vermez. başka bir ülkeye saldırma konusunda "ulusal çıkarları" haklı bir neden olarak görüyorsanız o zaman dünyadaki tüm savaşları haklı görüyorsunuz demektir. hak ve çıkar farklı şeylerdir. umarım kafanıza girecek kadar keskinleştirebilmişimdir bu basit gerçeği.

devam edelim:
    "...kıbrıs barış harekatı esnasında ve sonrasında yapılan ambargo ile şu an rusya'ya yapılan ambargo arasında da zerre fark yoktur, "
    demiş. ben de aradaki farkı şimdi açıkladım. kıbrıs harekatı ardından gelen ambargo haksızdır. zira türkiye garantör devlettir ve kıbrıs'ta işlenen insanlık suçu belgelenmiş bir gerçektir, uyduruk rus propagandası değil... arka planı birbirinden farklı bu iki olayın sırf sonuçlarının (bkz: ambargo) aynı olmasına bakarak ardındaki eylemlerin aynı şekilde haklı olduğu sonucunu çıkaramayız.

şöyle bitirmiş:
    "peki şunu da düşünüyor musunuz acaba, eğer bu savaşı ruslar kaybederse rus halkına ne olur? seni ilgilendirmiyor olabilir ama işte bunu şu an rus halkı düşünüyor..."

tabi ki ilgilendirmiyor. yahu bunu niye biz düşünelim? yıllardır ülkeyi yönetmesine %70 üzeri oy vererek izin verdikleri putin tarafından başlarına getirilen bu durumu neden biz düşünüyoruz? kendileri düşünsünler. rus halkı savaşı kazansa da ülkenin üstündeki yaptırımlar kalkmayacak ki. yani kazanınca yaptırımlar kalkacak mı sanıyor acaba yazarımız? batılı ülkelerin muharrem ince tepkisi vereceğini zannediyor acaba:

- aaaaa! rusya kazandı! tüh! eh naapalım. mecbur yaptırımları kaldıracağız. adam kazandı!

kaldı ki bu savaş kaybedilirse muhtemelen tam tersi olur ve yaptırımlar kalkar. hatta putin denen diktatörden kurtulurlarsa kesin kalkar. yani savaşı kazanmaları değil kaybetmeleri gerekiyor. bu nedenle putin'i desteklemeleri zaten bu amaca ulaşmalarını engelleyeceği için yapacakları en saç ma şey!
    "ülkenin bu durumdan çıkması için ülkeyi bu duruma sokana destek veriyorum" demenin "düşmemek için kendimi yere attım" demekten farkı yok!

rus halkına tavsiyem gerçekten başlarına gelen ve gelecek olanları düşünüyorlarsa öncelikle ilk yapmaları gereken şey bunların başlarına gelmesine neden olan putin'i başlarından atmaları. baştan anlatayım mı yoksa yeterince basit mi? çünkü bunu yapmayı düşünmüyorlarsa aslında bir b*k düşünmüyorlar demektir.

yazarımıza son tavsiyem bilmediği konularda ahkam keserken kendinden daha az emin ve suçlayıcı davranması olacak.
    yoksa yakında nanik yapacak kimseyi bulamaz yanında:

engelle
    başlıklarını engelle
  • ses benzeşmesi yoluyla fransızca 'la nique' ten dilimize girmiş olup 'parmakları iyice gerdikten sonra, başparmağı burnun ucuna değdirirken eli sallayarak yapılan alay işareti' anlamına gelir. ermenice ile bu anlamda bir ilgisi yoktur.
  • cas a gitmiş bir fenerli. namus davamız diye uykularından uyanıyormuş yazık.
  • nanik yapmanın en doğru şeklini şu videonun 1:39'unda bir alman kadını yapmaktadır.
    görün ve ibret alın..
hesabın var mı? giriş yap