şükela:  tümü | bugün soru sor
 • halbuki nankor kedi yoktur bagimsizlik duygusu on planda olan kedi vardır.
 • asilik ve nankörlük karıştırılarak kedilere verilen lakabdır, asilik ise asaletten gelir
 • kedilerin, köpeklerden daha akıllı olup, her denilene ithaat etme zorunları olmadığının farkına varabildikleri için onlara bir insani özellik olan nankör sıfatının eklenmesi durumu
 • insanlarin, kendilerine bagimli sandiklari, yaptiklari her harekete bir karsilik bekledikleri ve o ufacik bir hayvandan bir karsilik alamadiklarinda egolariyla haykirdiklari kelime.
  (bkz: hayvan bile iplemiyor)

  bir lokma yemek verdiniz diye kedinin kucağınıza gelmesi gerektigini dusunuyorsaniz (ve nankorluk yapip gelmiyorsa!) ; bize her yemek ismarlayanin kucagina cikip onu yaliyor muyuz?

  yalarim
 • yanlış bi ifadedir. zira kediler de aynı insan gibidirler. onlara nasıl davranırsanız onlar da size aynı şekilde davranır. dolayısıyla olayın nankörlükle değil kişilik sahibi olmayla ilgisi vardır ve evet kediler kişilik sahibi varlıklardır.
 • şöyle bir söz vardır, kedinin nankörlüğünü en güzel açıklayan sözlerdendir, bir amca söylemişti zamanında, zonguldak'ta: "kedi anasının canı için sıçan tutmaz"
 • çok damar, isyankar bi ibrahim tatlises parçasi.
  sözleri de şöyle,

  ne söyledim ne söyledim sana ne söyledim ki
  vurdun kapıyı gittin
  be vicdansız be insafsızın kızı be nankör kedi
  insan birşey söyler

  sevmek dedin sevmedik mi
  aşka boyun eymedik mi
  bütün kötü huyları hatta güzel dostları
  senin için terketmedik mi

  bugün yine bana bana ayrılmak düşer
  deli gibi döne döne savrulmak düşer
  bugün yine bana bana of çekmek düşer

  bugün yine bana bana ağlamak düşer
  çıra gibi yana yana kül olmak düşer
  bugün yine bana bana ah çekmek düşer

  boşver be gitsin allah büyük
  her acının bir ahı vardır
  bir of çekesin biter herşey
 • kediler kedidir. nankör, kişilikli mişilikli olarak yorumlanan davranışları da bulunur. sonuçta eylem içerisinde bulunan hayvanı bu yorumlar bağlamaz. ne ekersen onu biçersin sözümüzün hayvan adaptasyonu hayvana nasıl davranırsan öyle davranır sözü ise hayvanı ayna sanmakla ilgilidir. hayvanlar ne ayvadır, aynadır
  onlar hayvandır..
 • manasiz bi tamlamadir. kopekciler tarafindan cikarilmis olmasi cok mumkundur. kedi denilen yaratik, kendi halinde yasayan, kimseye minnet etmeyen, son derece karakterleri, dogru duzgun bi yaratiktir, ona yemek verdiniz diye, size terliklerinizi getirmez, zira siz de kariniz size yemek yapinca, onun ayaklarini yikamazsiniz, durum son derece benzerdir. ayrica, bir kediyle ya da kopekle yasamak bireysel bir tercihtir. kediyle yasamayi tercih ediyorsaniz, nasil ki o sizin kurallarinizla oynuyorsa, siz de onun kurallarina uymak durumundasiniz. haa, ben bana minnet duyacak bir hayvanla yasamak, egomu tatmin etmek istiyorum diyorsaniz, sizi k-9 cinsi bir kopek ciftligine aliyoruz, model secmenizi bekliyoruz...
 • hayvana nasıl davranırsan o da sana öyle davranır. yani hayvana vurursan, zarar verirsen (sakın denemeyin), ya sana saldırır ya da sana yanaşmaz bile. demekki hayvanlar da insanlar gibi aynadır.

  kediler nankörmüdür; bunun için genelleme yapmak yanlış olur