şükela:  tümü | bugün
 • insanligin, günün birinde harry potter'daki gibi, resimleri hareket eden gazetelere sahip olmasini saglayacak enerji deposu.

  " isveç linköping üniversitesi’nden bilim insanları nanoselüloz ve iletken polimerlerden güçlü bir pil üretildi. malzeme nanoselüloz ve iletken polimer içeriyor. araştırma advanced science dergisinde yayınlandı. 15 cm çapında ve onlarca mm kalınlığındaki bir yaprak 1 f güç depolayabiliyor. bu piyasadaki süper kondansatörlerle benzer bir kapasitans değeri. materyal saniyeler içinde şarj olabiliyor ve yüzlerce kez şarj olabiliyor. dünyada güç geçtikçe artan yenilenebilir enerji kullanımının depolanması için bu ürün gerçekten rüya ürün olabilir. yazdan kışa, rüzgarlı havalardan sakin havalara her türlü havada güç depolama santralleri büyük önem taşıyor.

  “kondansatör gibi fonksiyon gösteren bu ince filmler bir süredir mevcut . bizim burada yaptığımız ise materyali üç boyutta üretmek. daha kalın yapraklar üretebiliyoruz,” linköping üniversitesi organik elektroniği profesörü xavier crispin. diğer araştırmacılar ve yazarlar ise kth kraliyet teknoloji enstitüsü, ınnventia, danimarka teknik üniversitesi ve kentucky üniversitesi’nden geliyor. güç kağıdı adı verilen materyal plastikimsi bir kağıda benziyor. araştırmacılar kağıdın dayanıklığını göstermek için origamiden kuğu yaptı. materyalin yapısal karakterinde nanoselüloz maddesi yer alıyor.
  selüloz fiberler yüksek basınç altında 20 nm çapına sahip olacak şekilde böldü. selüloz fiberlerin sulu çözeltisi hazırlanarak yüklü pedot :pss polimeriyle karıştırıldı. sonrasında polimer fiberlerin etrafında ince bir film oluşturdu. “kaplanan fiberler birbirine dolaşıyor ve aralarındaki boşlukta bulunan sıvılar elektrolitler gibi davranıyor,” diyor doktora öğrencisi jesper edberg. yeni selüloz-polimer materyaller sürekli iyon ve elektron iletiminde dünya rekoru kırdılar. bu da ne kadar yüksek enerji depolama kapasitesi olduğunu gösteriyor.

  piyasadaki piller ve kondansatörlerin aksine, güç kağıtları geri dönüştürülebilir selüloz ve bulunması kolay polimerden üretiliyor. ayrıca çok hafif , zararlı kimyasal ve ağır metal içermiyorlar ve su geçirmezlik özelliğine sahipler. power papers (güç kağıtları) projesi 2012’den beri knut ve alice wallenberg derneği tarafından finanse ediliyor. yeni güç kağıdı normal selülozdan yapılıyor ve kağıt olması için suyunun alınması gerekiyor. asıl zorluğun endüstriyel çaplı üretime geçmek olduğu belirtiliyor. "

  (bkz: http://www.gercekbilim.com/…luloz-kagit-pil-enerji/ .)
 • (bkz: kağıt pil)
 • (bkz: nanoselüloz)