şükela:  tümü | bugün
  • "ben geliyorum, sakın yıkanma..seni bin öpücüğe boğacağım"
  • napolyon josephine mektuplar yaza dursun, josephine evlendiklerinden sonra bile napolyon'un subaylariyla fingirde$mi$tir. bu nedenledir ki buyuk a$klar anilirken, kerem-asli, leyla-mecnun misali... bu ikilinin adinin anilmasi tamamen sacmaliktir. mektuplarda yazilanlar josephine hanimin bi kulagindan girip digerinden cikmi$tir.
  • napolyon'a az çektirmemiştir. ulan be karı ne istedin şu adamdan? ne istedin de vermedi sana bu adam? sana yolladığı mektuplara dipnot olarak "banyo yapma, eve geliyorum." diyecek kadar seni seven bir adamdı. adamın son sözleri bile şöyle olmuş son nefesini verirken:

"fransa,
    ordu,
    fransız ordusunun komutanlığı,
    ...ve josephine..."

evet napolyon 5 mayıs 1821'de saint helena adasında sürgündeyken hasta yatağında bu sözleri söyledikten sonra son nefesini verip hayatını kaybetmiş.
  • napolyon'un işte bu sevgilisi josephine de beauharnais'e 1796 yılının nisan ayında yolladığı mektuptan (türkçeye çevirdiğim) şöyle bir paragrafı paylaşayım:

"bana kaç gündür yazmıyorsun. başka ne yapacaksın peki? hayır yani sevgilim ben kıskanç değilim ama senin için bazen endişeleniyorum. yakında bana gelmen için de seni uyarıyorum. eğer gecikirsen, beni hasta bulacaksın. yorgunluğum gibi yokluğun çok fazla. çünkü senin mektupların, günlerimin sevinç kaynağı ve mutlu olduğum günler çok fazla da değil.

kalbinden bir kere öpüyorum ve bir kere de aşağıya doğru süzülüyorum.

çok değil, bir kere!

bonapart."

ayrıca:
    (bkz: josephine de beauharnais/@eaglebunker)
  • şöyle bir mektup daha paylaşmak istedim okumayanlar çok şey kaçırmış olurlar. iyi bakın, napolyon'un içindeki o aşkı iyi görün nasıl sevmiş bu kadını. evet napolyon 1812 yılında rusya seferine gittikten sonra moskova'ya giriş yapıp oraya kadar olan bütün toprakları almayı başarır ve daha sonra kremlin sarayı'na girip artık orada kalmaya başlar ve orada sürekli mektup yazar sevgilisi josephine de beauharnais için. işte o mektuplardan bir tanesi şöyle geçmektedir sarı kağıtlarda:

"josephine...

sevgili kadınım, şu an kremlin sarayı'ndayım. moskova'yı almama rağmen rus çarı bir türlü pazarlık için masaya oturmadı. tam 40 gündür gelmesini bekliyorum ama bu gidişle geleceği yok. kış mevsimi gelmek üzere. tüm askerlerime geri çekilme emri verdim. ben ve tüm askerlerim 1 hafta sonra moskova'dan geri çekileceğiz. umarım geri çekilirken rusya'nın acımasız soğuklarına yakalanmayız. askerlerimi kaybetmek istemiyorum ama bu kadar şey içinde bile ben hep seni düşünüyorum.

günlerdir moskova'dayım. yiyecek bitti, mühimmat bitti, askerlerim açlıktan atları kesip yemeye başladılar ve ben çok askerimi kaybettim ama bütün bunlar olurken ben yine seni düşünüyordum lâkin senden bir tane bile mektup gelmedi. neden böyle yapıyorsun sevgilim? niçin beni yalnızlıkla başbaşa bırakıyorsun? çok acı çekiyorum biliyor musun?

ben rusya'yı senin için fethettim aslında. bu kadar büyük toprakları senin için aldım ama sen beni acılar içinde bıraktın. sen aynı şeyleri afrika'yı istila etmeye gittiğimde de yaptın. beni hep yalnız bıraktın. bir mektubu bana çok gördün.

neden böyle yapıyorsun sevgilim? şu başı boş dünyada seni sevdiğim kadar hiç kimseyi sevmedim. seni boğduğum kadar kimseyi buselere boğmadım. senin için dünyaya savaş açtım. senin için topraklar aldım. senin adını her gittiğim ülkeye götürdüm. her gittiğim ülkede sana mektup yazdım ama sen beni yalnız bıraktın. niçin böyle yapıyorsun sevgilim? ben senden neyi eksik ettim?

çok yorgunum ama senin yokluğun yorgunluktan daha beter. beni daha çok yoruyor ve zayıf bırakıyor. çok mutsuzum. çünkü sadece rusya'yı alıp moskova'da kremlin sarayı'na adım atabilmek, sen olmayınca mutluluk vermiyor. bana bir tane mektup yollasan, bütün yorgunluğum anında uçup gidecek. bana bir tane mektup yollasan, kendimi kremlin'de zindana hapis eder, o mektuba odaklanır, günlerce kokunun bulaştığı o mektubu koklardım ama sen beni yalnız bıraktın. ben yine de seni deliler gibi seviyorum.

yola çıkmak için son hazırlıklarımı yapacağım.

banyo yapma, eve geliyorum.

bonapart."

...ve napolyon, moskova'dan geri çekilmeye başlar. giderken nasıl gitmiş, nasıl geri çekilmiş, binlerce adamını kaybetmiş, yani adamlarının çoğu karlara gömülmüştür ve inanılmaz şekilde kayıplar vererek general kış'ın kolları altında ülkesine böyle geri dönmüştür.