şükela:  tümü | bugün soru sor
 • freelance web-grafik tasarımı işiyle uğraşanların duymaktan nefret ettikleri ödeme savuşturma cümlesi.

  oğlum bak anlaşalım; "sana para ödemiycez bak şurdan siktir git" deyin ama bu cümleyi kurmayın lan. çok sinir bozucu amk.

  sen 1200 tıkla yapamıyorsun diye bana yaptırıyosun zaten eşşoğlusu bırak da 2 tık tıkla halledeyim. biz taş mı yiycez? çoluk çombalak bakıyoruz lan biz de delirtmeyin adamı. (bkz: logoyu biraz bütüyelim) dedin büyüttük işte neyin peşindesin?
 • genelde kısa sürede sorunu çözüme ulaştıran tüm hizmet sektörü erbablarının duyabileceği cümledir. müşteri, ödediği ücretin karşılığında hizmeti sağlayanın, onarımı yapanın uğraşmasını ister. çünkü, bu kadar kolay olduğunu bilse kendi yapardı. işte oradaki kilit cümle bilmek. bilgi güçtür. güç sizinle olsun.

  -adam geldi, 2 dk durdu 100 lira aldı gitti.

  veya

  -arabayı servise götürdüm, bir şey de yapmadılar ha. 2 dk sonra teslim ettiler, 200 lira aldılar amk.
 • cahil insan söylemi.

  bu konuyla ilgili klasikleşmiş hale gelen hikayeyi paylaşmamak ayıp olur.

  bir fabrikada imalat hattındaki çok önemli olan ana makinelerden biri arızalanınca fabrikadaki tüm üretim de duru.mevcut teknisyenler makineyi çalıştırmak için çok uğraştılar, ancak ne yaptılarsa nafile,bir türlü başaramadılar.sonunda almanya’dan uzman bir mühendis çağırdılar.mühendis fabrikaya gelip makineyi inceledi.durumuna baktı.sonra çantasından bir çekiç çıkardı.elinde çekiçle makineye yaklaştı.makinenin belli bir noktasına yaklaştı.makinenin belli bir noktasına elidenki çekiçle dikkatlice sert bir vuruş yaptı.makine hemen çalışmaya başladı ve hiçbir arıza olmamış gibi devam etti.fabrika tekrar harekete geçti.mühendis fabrikadan ayrıldıktan iki gün sonra faturasını gönderdi:”hizmet bedeli karşılığı bin dolar .”fabrika müdürü bu faturaya çok kızdı.tepesi attı ve bir çekiç darbesi için bin doları çok buldu.mühendisten ayrıntılı fatura göndermesini istedi.mühendisten bir gün sonra aşağıdaki ayrıntılı fatura geldi.

  makineye çekiçle vurma bedeli: 1 dolar
  nereye vuracağını bilmek :999 dolar
  toplam : 1000 dolar
 • - ulağnn tuğhtu çehti bir dişi 100 lira istiyor zahar

  gibi versiyonları mevcut olduğundan anlamak da güçlük çekmediğim suser beyanı.
 • bu başlığı açarken hiç teknik bir mevzu aklıma gelmemişti, zira meslek hayatımda oldukça sık şahit olduğum bir hasta- hasta yakını söz öbeğidir bu. daha çok dahili bilim hekimleri bu söze maruz kalmaktadır. muayene olduktan sonra yeterince memnun olmayan hastalar sıkıntılarını bu şekilde dile getirirler doktorlarına. bana sorarsanız kavgada bile söylenmeyecek derecede kötüdür. diğer entry lerde de bahsedildiği gibi emek veren, kendi alanında uzman olan insana böyle söylenmesi hem kırıcı hem de kızdırıcı. iki tık tık şeklinde aşağılama bizde akciğer - kalp muayenesi hikayelerinde geçer. lafın gelişi, akciğerde 35 değişik ses duyuluyorsa, bunun bir tanesi normalken diğer 34 ü anormaldir, ayrıca hangisi hangi hastalığa aittir, bunları bilerek dinliyor adam, o kadar da hafife almamalı yani. kalp seslerine hiç girmiyorum farkındaysanız. her mesleki alanda sezarın hakkını sezara vermeliyiz. çilingir kapıyı açtı bilmem kaç lira aldı diyemeyiz, kapıyı kırmadan açabilsek onu çağırmazdık zaten.
 • ulan noluyor deyip web tasarım vs rezaletlerini okuyup çıktığım başlık. erken boşalma vakası mı var leyn diyecektim ki sakinleştim. devam edebilirsiniz.

  başlığı açan sinsi! tık almak için bu hınzır başlığı açtığını anlamadım sanma...