şükela:  tümü | bugün soru sor
  • flüt kadehte bir kaç parça buzla servis edildiğinde güzel bir yaz içkisi oluverir.
  • diğer meyveli şaraplara göre daha tok içimlidir sanki, narın buruk aroması sayesinde damağa hafiften zorluk çıkartır ve keyif verir, ancak yine de meyve şarabıdır.
  • nüzhetiye caddesi'ndeki tekel shoplarda bulmanız mümkündür. fiyatları da gayet makul. zencefil'de kadehi 9 liralık nar şarabını içtikten sonra iki katı fiyata aynı kalitede (şirince üretimli) bir şişe şarap almak mutluluk yaratır.
  • meyve saraplari icinde en güzel olanidir.
  • nar taneleri preslenerek suyu çıkarılır. elde edilen 10 litre nar suyu için 2 kilo şeker ilave edilir. 250 gram arpa bir kilo suda 70 dereceye kadar ısıtılır. arpalar süzülür. arpa suyu ılık olarak nar suyuna ilave edilir.

nar suyuna herhangi bir bakterinin bulaşma ihtimali var ise, tümü 70 derecede ısıtılır.

nar suyu, şeker ve arpa suyu karışımı hava almayacak şekilde temiz bir bidona konulur. bidonda bakteri olmaması sağlanmalıdır. aksi takdirde fermantasyon sırasında bu bakteriler de üreyip şarabı bozar.

bidonun ucundan bir hortum çıkışı sağlanır. hortumun ucu su dolu kabın içine bırakılır. hortumdan su dolu kaba köpürme şeklinde gaz çıkışı devam eder. fermantasyon sırasında çıkan gazlar bu su dolu kabın içine verilir. bu sayede şıranın da hava almaması sağlanır.

fermantasyon için ortam ısısı 20 dereceyi geçmemelidir.

narın şeker oranı az olduğundan fermantasyon süresi de biraz uzundur. hortumun ucundan gaz çıkışı kesildiğinde şekerin sıfırlandığı anlaşılır. bir kaç gün daha beklenir. yaklaşık 40 gün sonunda olmuştur.
  • şirince vin cent nar şarabı çok iyidir, iyiden de ötedir. hafif içkileri seven, midesini rahatsız etmeden çakırkeyf olmak isteyenler için harikadır.
  • şu anki baş dönmelerimin sebebidir kendisi. ama pek güzel tadı var meretin, tatlı tatlı. nedense daha konsantre/kıvamlı/yoğun olur diye düşünmüştüm ama bildiğin meyve suyu kıvamında. yine de sevdim kendisini. gerçi bi kadehle halay başı olma kıvamına getirmese iyiydi ya, neyse artık.
  • aynı kalsın her şey gözlerin değsin gönlüme
    sussan da olur ya da arada elin saçlarına gitsin
    veya güzelim en iyisi
    rüzgar savuştursun içimdeki âdabı
    içeceğimiz olsun en güzelinden nar şarabı

off şiire bak. üstüne şiirler yazılan(üsteki şiirdir, benim evet) pek güzel şarap. hani akla eser de "ya ben bugün değişik böyle bi şey içeyim, denemediğim filan bi şey olsun" derseniz, deneyin derim. kesinlikle kaçırmayın derim. her şeyi derim, süper. ***