şükela:  tümü | bugün soru sor
152 entry daha
 • yeminle başlığı nusret mexico okudum.

  (bkz: yaran yanlış okumalar)
 • yine güzel bir sezondu. sadece kiki'yi oynayan oyuncuyu beğenmedim. rolünün hakkını verememiş.
 • narcos kadar iyi olmasa da beğendiğim dizidir.

  son bölümün aşağıdaki kısımlarının mantığını yeteri kadar oturtamadım; ya çok üstü kapalı geçmişler ya da çeviri problemliydi.

  --- spoiler ---

  son bölümde gallardo kendisini yakalayan calderoni'ye "bende o kadar değerli bilgiler var ki beni yaşatmazlar, arada sen de kaynarsın" minvalinde bir şeyler söyleyip kiki'nin sorgu kasetlerinden bahsetti. "beni bırak, kritik isim içeren sorgu kasetlerini yanıma alayım, gerisini sen al" dedi. bir de para teklif etti. bunlar nasıl calderoni'yi kendisini bırakmaya ikna ediyor anlamadım.

  sonraki sahnede gallardo bir tabur askerle benjamin'in evindeki kartel toplantısını bastı. ne olmuş olabilir arada, devletle nasıl bu kadar barıştı birden de adama böyle helikopterli falan ordu verdiler insanın aklı almıyor.

  bunun da akabinde askerlerce don neto'nun evi basıldı. don neto "nasıl yakalandık?" diyen adamlarından birine yerlerini gallardo'nun söylediğini belirtti. ayrıca bir asker baskında don neto'nun evine gallardo'nun calderoni'ye verdiği kasetlerden bir kısmını gizlice yerleştirdi. bu kısımlara da anlam veremedim.

  bir ihtimal buralara ilişkin belirsizlikler izleyen sezonlarda da giderilecek olabilir.

  --- spoiler ----
 • aslında fena dizi değildir ama ister istemez narcos'un ilk 2 sezonuyla kıyaslayınca zayıf gözükmektedir. burada 4 nedenin olduğunu düşünüyorum.
  1. escobar'ı az çok herkes bilirdi, hikayelerini duymuştuk, nasıl bir karakter olduğunu biliyorduk. popülizmini, caniliğini ekranda izlemek keyif vermişti. felix'i ise pek çoğumuz bilmiyoruz. özel bir araştırma yapmadıktan sonra kendisi hakkında escobar gibi çok bilgiye ulaşabileceğimiz bir kişi değil. narcos'un 3. sezonunu hatırlayalım. cali kartelini de bilmediğimiz için oradaki kötülerle de empati kuramamıştık. büyük patronun eşofmanlı salak salak "tamam süper oldu her şey kontrolümüzde" filan demesine şahsen gıcık olmuştum. 3. sezonun bir avantajı vardı. bir önceki sezonda, escobar gerilerken, yerine kimin yükseldiğini göstermişlerdi. karakterlerle tanışmıştık. bu nedenle 3. sezon fazla sıkıntı yaratmadı, her ne kadar kötü karakterleri benimsemesekte "escobar niye gitti, bunlar niye kaldı" sorusunun cevabı için izledik. ayrıca felix'in özel hayatını da tam anlayamadık. önce sadık bir karakter olarak yansıtıldı, karısını aldatmayacaktı. rafa ne kadar pothead olsa da aileden diye kendisine destek çıktı. ancak bir aşamadan sonra anladık ki felix bir çok kadınla takılıyormuş, karısının boynuzları daha kanada'dan görülmeye başlanmış. çocukları yok oldu. aynı bölümde önce karısına "sen benim herşeyimsin" derken, 15 dakika sonra karısını yolladı, ilişkiyi bitirdi. karakterle ilgili ilginç bir noktada, elemanı hiç ot içerken veya kokain çekerken görmememizdi. gerçekten felix ot işi yapıp kendisi temiz mi kaldı? yoksa aktör ot içmeyip, ot içilen bir sahnede oynamam mı dedi?

  2. ilk 3 sezondaki gerçek görüntüler bu sezon yoktu. ilk 3 sezon diziyi belgesel havasına sokan gerçek hayattan aralara serpiştirilen görüntülerdi. örneğin 3. sezonda büyük patronun merdiven boşluğunda yakalanması ilk izlerken bana çok saçma gelmişti, "koskoca baron böyle mi yakalanır" diye düşünürken bir anda gerçek görüntülerde adamın merdiven boşluğunda yakalandığını görünce diziyi takdir etmiştim. bu sezon ne yazık ki böyle bir sahne göremedik, en son tarla yakıldığında gösterildi, o da zaten çok dizi başında sürekli dönen bir görüntü olduğundan fazla heyecan yaratmadı.
  3. bazı aksiyon sahneleri o kadar sonuçsuz kaldı ki, gerçekten yaşandı mı, yoksa dizi uzasın diye mi çekiliyor sorularını kendime sorup durdum. örneğin rafayı evinde basıyorlar, kapıyı açtıkları anda rafayı yakalayacaklar. o anda bir telefon geliyor, adamlar geri çekiliyor. bu dizide 10-15 dakikayı alıyor ve sonuç 0. benzer sahneler 2-3 kere daha çekilince istemsiz elim dizide ileri sarma tuşuna gitti. dizi de bir tane kadın karakter var. kadının rolü ne? kimse anlamadı. önce felix'i piyasaya soktu, kritik ortaklıklar kurdurdu. sonra hatun payını arttırmak isteyince felix kendisini bozdu hatta son bölümde masadan kovdu. hatunun ne gücü var, silahlı gücü var mı? (2. sezonda eşi öldürülen ablanın gücünü hatırlayalım), ne unvanla uyuşturucu baronlarıyla aynı masaya oturuyor, hangi bölgeyi yönetiyor. belki kendisiyle ilgili bir iki belgesel görüntüsü konulsaydı kendisine daha sempati duyabilirdik ama bu haliyle "ya dizi çok erkek kaynıyor arada kalça sallayan, uzun tırnaklarıyle sigara içen bir seksi hatun koyalım göz zevki olsun" diye mi konmuş insan bilemiyor.

  3. herkesin dediği gibi baby face aktörün dea ajanı rolüne gitmemesi. evet arkadaş elinden geldiğince iyi oynamış ama olmamış. belki 3. sezonun sonunda javier pena'nın meksikaya gideceğini ima etmeselerdi, belki dizinin onunla başlayacağını düşünmeseydik bize daha sempatik gelebilirdi. sonuçta hepimiz pedro pascal'ı, game of thrones'daki erken vedasıyla hatırlıyoruz ve ekranda kendisini görmek bizi mutlu ediyor.
6 entry daha