162 entry daha
  • öl de ölelim kafasında bir fanıyım bu dizinin.

birkaç tespit yapıp gideyim:

ama başlamadan önce "öngörüme sağlık"* diyerek kendimi övmek istiyorum:
    "cali carteli'nden sonra sıra meksika'ya gelecek mi? eğer narcos olarak cali'den sonra meksika'yı anlatırsanız gözümde ilah mertebesine yükselebilirsiniz, kıps."
    sene 2017, aylardan mayıs'tı bunu yazdığımda: (bkz: narcos/@ug tek)

felix gallardo rolündeki diego luna, atananamış edward norton gibi durmuyor mu sizce de? iyi oyuncudur, şudur budur, bir şey diyemem ama izlerken hep bilinçaltımda "edward norton nerde kaldı ki ya" sesi dolaşıp durdu.

narcos, genel olarak, bu devasa cartellerin yükseliş ve düşüşüne odaklanıyor odaklanmasına da yükselişi görece mantıklı bir şekilde anlatmasına rağmen düşüşü nedense o denli iyi gerekçelendiremiyor gibi geliyor bana.
    ilk narcos'ta da vardı, cali'de de vardı ve bunda da var. 6. bölümden sonra cartel güç kaybediyor ve çökmeye yaklaşıyor ama sebebi nedense hep geçiştirilmiş gibi oluyor. yani mexico olayında, sadece bir bölgenin işe taş koyması mı devasa yapıyı çökme noktasına getirdi yani?

ve bence en önemlisi: narcos usa izleyecek miyiz?
    şimdiye dek hep uyuşturucu kartellerini "kötü" olarak kodlayan ve amerika'nın "tarafından" anlatılan bir hikayeler dizisi izledik. (seyirci olarak kötü tarafı tutuyor olabilirsiniz, elbette.)

peki bu karteller amerika'ya tonlarca uyuşturucuyu nasıl sokabildiler? "şerefli abd memurları"nı kandırarak mı? güldürmeyin allasen.
    bal gibi de abd'de de çok etkili ve sınırın güneyindekilerle iş birliği yapan bir cartel var, onu anlatabilecek misin narcos?
    bu kişiler meksika göçmeni, şu bu olabilirler ama uyuşturucu üretmek ne kadar suçsa onun trafiğini yapmak da suç değil mi?
    yani siz ülke olarak kendinizi uyuşturucuyla mücadele eden iyilik timsalleri olarak kodlayıp tüm suçu üreticilere atarsanız bu iş olmaz, diyorum.
    o sebeple çekin bakalım narcos usa ve biz de ne kadar objektif olabiliyorsunuz görelim.

öperim.
  • fena değil. beklentiyi yüksek tutmadan izlememekte fayda var. en nihayetinde narcos serisinden farklı bir yapıt. yalnız 5. bölümde felix'in kolombiya'da escobar'la görüştüğü sahne efsane. insan çocukluk anlarına bir an geri döner ya aynen öyle oldum.
    escobarın cevabı efsane; ....
    felix: yalan söyleseydim beni gerçekten su aygırına atarmıydın?
    escobar: hayır. su aygırı da meksikalıları sevmez.
238 entry daha
hesabın var mı? giriş yap