şükela:  tümü | bugün
 • kutlu olsun!
 • sahip çıkılamayacak araplaştıran değerlerin karşısında sahip çıkılması gereken, adı duyulduğunda insanın içinde huzurla karışık sevinç oluşturan bayramın adı.
 • nardugan bayramı ve ağaç süsleme altına hediye koyma vb şeyleri okuyup araştırınca (bkz: muazzez ilmiye çığ) tüm dinlerin nasıl insanlarca uyarlanma olduğu gerçeği daha da netleşiyor. nardugan bayramınızı kutlarım.
 • olmayan türk bayramı.
 • "götünüzden bayram uydurmayın lan" diyerek kutlamalarına katılmayacağım gündür.
 • önce bir hatırlatma:

  (bkz: #74522314)

  sayın muazzez ilmiye çığ hanımefendi'nin malûm iddiası geçen hafta tekrar gündeme gelmişti:

  yılbaşının kökeni nardugan bayramı

  haberde zübeyir batur'un ülgen için "melek" tanımlaması şaşırtıcıydı. çünkü birçok kaynakta ülgen, melek değil "tanrı" kavramını karşılamaktadır.

  bugün prof. dr. ahmet taşağıl (ve doç. dr. mustafa aksoy) karşı tezi kamuoyuna sundu:

  nardugan safsatadır

  prof. taşağıl: "muazzez hanım, türklerde çam ağacının kutsal olduğunu söyleyip, bu tezi ortaya attı. kadim türklerde kayın ağacı kutsal kabul edilirdi. ağaç süsleme friglerden batı’ya geçti. türklerin tarihinde ayaz ata diye bir şahsiyet yok. ülgen ise altay türklerinde ‘tanrı’ olarak kabul ediliyor.

  23 yıldır çin, moğol, rus ve türk cumhuriyetleri’ndeki arşivleri birinci kaynaktan inceliyorum. nardugan veya nardoğan diye bir kelime metinlerde geçmiyor. moğollar şubatın 21’inde büyük beyaz bayram adını verdikleri, mevsim dönüşümünü kutluyorlar. bu kutlamalar ise çin’de budist geleneği olan guonien bayramı’ndan alıntı. türkler, konar göçer bir millet. asya bozkırlarında hava eksi 30 derece. hava kapalı, yaşam şartları ağır. en kısa gün, en uzun gece gibi bir hesaplama modelleri yok.

  ortaya atılan görüşler, her şeyi türklüğe bağlamayı marifet sananların safsatalarından başka bir şey değil. türklüğü yüceltmek için her şeyi türklüğe bağlamaya gerek yok. türkler zaten tarih sahnesinde her zaman etkin bir millet."
 • bu gece de tüm insanlığa kutlu olmasını dilediğim bayram.
 • her yıl 22 aralıktan sonraki ilk dolunay göründüğü gündür. yani bu sene için 10 ocak 2020 imiş. bizim kültürümüz tabirinin sınırlarına hapsolucak değiliz. herkes ortak bir atadan gelirken bizim kültürümüz gibi sınırlar çizmek bağlantıları kurmanızı engeller. herkes ortak bir kültürden geliyor zaten toplumlardaki benzerlikler kabak gibi ortada. hem kültür hem din olarak hem felsefe olarak. türkler'de genel olarak gördüğümde doğaya düşkün olmaları. bu geçmişten beri böyleymiş ve benim gördüğümde halen böyle. eski insanların dünyayı ve evreni anlama perspektiflerinin bugünkünden çok daha ileride olduğu bir gerçek benim için.*
 • 21 aralık, gece ile gündüzün savaşı başlamıştır.

  nardugan bayramı, bu sene 22 aralıktan sonraki ilk dolunay, yani 30 aralığa denk gelecektir.
 • 21 aralık (bugün) günün ağarması itibariyle başlayan ve 22 aralık sabah güneş doğumuna kadar sürecek olan binlerce yıllık türk bayramı.
  görsel

  bugün günlerden nardugan...
  bugün aydınlık ile karanlığın en uzun mücadelesi.
  gök tanrının evlatlarının aydınlığa çıkmayı beklediği gün.

  türkler binlerce yıldır 21 aralık'ı, 22 aralık'a bağlayan geceyi kutsal sayarlar ve bunu karanlıktan, aydınlığa çıkış olarak "nardugan bayramı" adı altında kutlarlar.

  türklere özgü nardugan geleneği ise çam ağacı süslemektir.
  bizim çam ağacı süsleme geleneğimiz, başka kültürlerde başka şeylere dönüşmüş, nardugan bayramımız, hristiyan kültüründe noel olmuş.

  bunlar bizi hiç ilgilendirmiyor.
  "müslüman noel kutlamaz" diyenler de bizi hiç ilgilendirmiyor.

  nardugan bayramında çam ağacı süslemenin bir türk geleneği olduğunu söyleyen sadece biz değiliz. yabancılar da bunu kabul edip onay veriyorlar.

  bakınız fransız la depeche gazetesi, 25 aralıkta kutlanan hristiyanların milat yortusu yani noel bayramı dolayısıyla çam ağacı süslemesinin aslında orta asya’da türk kabilelerinden gelen bir türk geleneği olduğunu yazmıştı birkaç sene önce.
  görsel

  malesef bugün geldiğimiz noktada binlerce yıllık bir türk geleneğini uygulayanlara, bu geleneğimizi canlı tutanlara "kafir" diyen cahiller var.
  bugün avrupa bile çam ağacı süslemenin bir türk geleneği olduğunu söylerken, güya türk olan bazı cahiller binlerce yıllık geleneğimizi bir hristiyan geleneği olarak kabul ediyor ve çam ağacı süsleyen türklerin hristiyanlaştığını iddia ediyor.

  yahu sizin hristiyan dediklerinizin tarihi kaç sene?
  sadece 2000...

  biz türküz, şüphesiz ki türklük bu dünyada hristiyanlıktan da, islamiyetten de önce vardı.
  belki gelecekte hristiyanlık, müslümanlık yine olmayacak, ama türklük ve türklerin nardugan bayramı yine olacak.

  o sebeple biz işimize bakalım ve atalarımızdan bize miras olan bu geleneği her sene olduğu gibi bu sene de keyfince kutlayalım.

  evlerimizin en güzel köşelerine çam ağaçlarımızı koyalım, o ağaçları süsleyelim, ışıklandıralım ve ayaz ata'nın, erlik han'a karşı verdiği kutlu mücadeleye destek olalım.

  tüm türk dünyasının nardugan günü aydın olsun, tanrı türk milletini sabahın aydınlığına kavuştursun.

  nardugan bayramımız kutlu olsun...