• öncelikle nargile ile ilgili bilgi vermek gerekiyor ki bunu sizler için arştırdım.
    her kültürde değişik isimlerde adlandırılan nargile ismi farsçaya dayanır. farsçada ‘nargil’ hindistan cevizi anlamına gelmektedir. hindistan cevizi denmesinin sebebi ilk olarak hindistan cevizi ’nin dışındaki tütün benzeri tabakayı yakan ve cevizin içine soktukları kamışla keyif yapan hintlilerdir. zamanla hindistan cevizi yerine kabak kullanılmıştır, kullananların sayısı arttıkça porselen ve bronz nargile için elverişli malzemeler haline getirilmiştir.
    pek çok antropoloğun, tarihçinin, sosyoloğun bu çerçevede destekledikleri; nargilenin hindistan’dan çıkmış olduğu fikri kesinlikle kanıtlanmış olmamakla birlikte, nargilenin günümüzden 500 yıl önce hindistan’da keşfedildiği, 15 yy.da hintlilerin hindistancevizine kamış takarak kenevir içiminde kullandığı daha sonra iran’da yaygınlaşıp oradan da ortadoğu ve osmanlı tarafından kullanılmaya başladığı, en çok itibar gören önermedir.

hikaye kısmını bilenler ya da okumak istemeyenler buradan başlayabilir.

ben genç nesil olarak adlandırılabilecek yaş grubundayım ve yaklaşık 10 senedir nargile içiyorum. özenilecek bir yanı yok, kesinlikle zararlı ve daha az içmek istiyorum da ama içme amacım ne insanlara gösteriş yapmak ne de bir şeyler kanıtlamaya çalışmak.
    sadece seviyorum ve içiyorum fakat en kötüsü şu ki şu iğrenç köz ver karşim seri gerizekalıları yüzünden tüm ülkede nargile içenler şöyledir böyledir algısı oluşması.

yok öyle bi şey
    nargile içen herkes kıro değildir.
    her kıro nargile içmez.
    zaten kırolar genellikle nargile içmeyi de bilmezler.

salın şu nargile muhabbetini artık içen içsin içmeyen sussun bu kadar basit.
  • memleketimizde yaygın bir mallığın nargile üzerinde görünen halidir.
    12 senedir haftada bir tömbeki içerim, hep aynı yerde içerim, günden güne gelen kitle cıvıklaşıyor ama bunlara laf edeceğim derken tüm tiryakileri aşağılamaya çalışanlar daha malca hareket ediyorlar.

kamu spotu : başlamayın, becerebiliyorsanız bırakın, bırakamıyorsanız abuk sabuk şeyler yerine tömbeki için.
  • nargilenin dumanını üfürerek kendisini ejderha kadar güçlü, kıvanç tatlıtuğ kadar yakışıklı sananlar ile keyif için içenleri karıştırmayınız.
  • ekonomik tedbirler kapsamında eşimle nargile keyfimizi haftada birden 15 günde bire düşürdük, yakında bırakıyoruz, termosa çay demleyip sahilde içeceğiz. hem sağlık, hem tasarruf hem de kıro damgasından kurtuluş, bir taş ile 3 kuş; iyi ki ekonomik kriz var, allah devlete zelal vermesin.
hesabın var mı? giriş yap