şükela:  tümü | bugün
  • son 1-2 yıldır dikkatimi çeken durumdur. nargile içen insana karşı ön yargıyla yaklaşmak çok yaygın oldu. kimseyi rahatsız etmeden, sosyal medyada şov yapmadan, ayda 2 en fazla 3 kere nargile içen bir insan olarak bu ön yargının sebebini ve başlangıç noktasını çok merak ediyorum. malesef ülkemizde kutuplaşma fazlasıyla arttığı için vatandaşlarımız her kesimden insana sebebi olsun olmasın bir kulp bulup saydırabiliyor. nargile içen insanlara karşı olan bu ön yargıyı da buna bağlıyorum. hepinizi gözlerinizden öpüyorum.

edit : başlığı hatalı yazmış olabilirim özür diliyorum. bu başlığı açmaktaki amacım, bu ön yargılar ve genellemeler konusunda bir farkındalık yaratmak ve insanları düşünmeye itmekti. çünkü bu yeni bir olay değil. bundan önce sözlükte özel okula giden tip diye başlıklar açıldı. ya da kezban türk kızı, kıro türk erkeği gibi başlıklar açılarak insanlar ayrıştırıldı, ötekileştirildi. başlığın altında bu genellemelerden ve ön yargılardan şikayetçi olan, derdini güzel güzel anlatan insanlar gördüm. onlara çok teşekkür ediyorum. benimle aynı görüşte olmasa bile gayet yapıcı bir şekilde fikrini belirten yazarlara ayrı teşekkür ediyorum sözlüğü konuşulabilir, tartışılabilir bir hale getirdiğiniz için. ama seri köz getir yazanlara teessüf ediyorum size gönül koydum.
    sakin sakin konuşup karşımızdakini anlamaya çalışarak sorunları çözebiliriz dostlarım. kavga edip bağırarak ya da ayrıştırarak değil. iyi geceler dilerim.
  • kafelerde nargile içen insan benim gözümde kıro dur. okumakla yeni bir şeyler öğrenmekle , müzeye gitmekle, tiyatroya gitmekle, hollywood harici bir film izlemekle, olimpiyatları takip etmekle, tv de tartışma programı izlemekle işi olmaz. ot gelmiş odun gidecek olan, vücut yapmaya meraklı, tek muhabbet konusu kız düşürmek olan arabalar ve futbol dışında iki kelam edemeyen bir tiptir.

bunlar benim gözlemlerimle oluşturduğum ön yargılarımdır ve ben öyle değilim diyen birkaç tiple değişmez. tabiki bu düşünceler bana aittir ve beni bağlar.
  • nargile içenler vatan haini demediğiniz kalmış. nasıl alkol, sigara tüketip hem elit hem de kro olan tipler varsa bu mereti kullanan çeşitli kriterlerde insanlar da mevcut. illa genelleme yapacaksınız, yoksa ölürsünüz.
  • nargile içmek var, nargile içmek var.

sen adam gibi 4-5 arkadaş toplanıp muhabbet edersen, ona buna bakış atıp havalı olduğunu düşünmezsen, dumanı üfleyip instagram'da paylaşmazsan kimse sana bir şey demez. arada biz de gidiyoruz nargile içmeye. gördüğümüz tiplerden kusasımız geliyor. ayağında kundura, dar paça pantalon, beyaz tişört ya da üsten 2-3 düğmesi açık gömlek, elde tespih, masanın üstünde cüzdan, gözlük, araba anahtarı vs. hah bunlar kırodur işte.
  • ülkede tiyatroya giden, kitap okuyan ve müze gezen ne kadar çok tip varmış ya. gözlerim yaşardı şu yukarıdaki entryleri okuyunca. birde kendi kendine ön yargı oluşturmuş. yazdıklarıyla kendisi çelişiyor. bahsettiğin tarzda yaşama sahip bireylerin ön yargıları olmaz. insanları sınıflandırmaz. o kadar boş bir yorum yapmışsın ki kendi önyargın yüzünden sana acıdım.

gelelim nargile konusuna. elbette içilebilir. kimseye hiçbir zararı yoktur. aynı zamanda kitapta okuyabilir müzede gezebilir tiyatroya da gidilebilir. insanların kişisel zevkleri neden başkalarını rahatsız eder veya sınıflandırılmaya girer hiç anlamıyorum. insanları sınıflandırmayın, rahat bırakın herkes istediği gibi yaşasın. belki adam senden daha çok okuyup geziyordur.

çok meraklıyız insanları hor görüp onlar hakkında fikir beyan etmeye. birde çıkıp kültür imajı abidesi yaratıyor. götüm
  • (bkz: çeyrek)
  • bilhassa suriyeliyse ve bunu sahilde yapıyorsa daha da bir sert hal alan durum.

bazukayla nişan alan var: "kedi ülkenizde savaş var gelip burda nargilee ohh amk astala visttaaa buuuuffff buuuummmmm"
  • fırınlı soba gibi ciğer var bu ibnelerde. takılmayalım da ne yapalım.