• türkiye'nin en pislik esnafına sahip mekan türü.
  • üreme çağındaki genç erkeklerin naylonu bol kumaştan gömlekleri, üçüncü sınıf dar kesim ceketleri, pırıl pırıl tek renk saten kravatları, ceplerinde minare gibi yükselen mendilleri, pastel renklerde kısa paçalı pantolonları ve ışıl ışıl rugan ayakkabıları ile şıklık yarışına girdikleri elit mekanlar.
  • üzerine sosyoloji tezi yazan birine inanılmaz boyutta malzeme verecek mekanlardır.

akp döneminde palazlanan orta sınıfın, hatta orta sınıftan üst sınıfın başlangıcına geçen kitlelerin genç mensupları tarafından unofficial mekanlar olarak benimsenmiş durumda gördüğüm kadarıyla.

yetkin gülmen'in uykusuzda çizdiği esnek ile genişte de korayımız bu kitleye hiç gelemediğini belirtince, bu kitleden tiksinen tek insanın ben olmadığımı görerek sevinmiştim. daha başkaları da varmış.

genç genç çocukların bir elde marpuç, öteki el ayrılmış bacağın üzerinde saatlerce bu mekanlarda raconsal duruşlar sergileyerek takılması bana göre anlamsızın da ötesi bir durum, ama kendilerine güzel gelen tarafları vardır mutlaka. yine de gördükçe, kitlesi ve mekan çalışanlarına topyekün tiksinerek bakmaktan kendimi alamıyorum.
  • insanların birbirine "kardeşim" diye hitap ettikleri kafelerdir. muhabbetler köz, tütün çerçevesinde devam eder. oradan tasavvufi konulara da gittiği gözükse de genelde sonu bi şeye bağlanmaz. ara sıra duman çıkartma yarışması yapılır ama çaktırmadan. genelde garsonları da delikanlı ayağına takılır ve hemşerin ya da abi diye hitap ederler. köz bittiğinde çok gergin bir ortam oluşabilir. ilk tanışmada gidilmemesi gerekir. gerçekten de üstüne sosyoloji tezi yazılır.
  • yere batasıca dördüncü murat zihniyetinin son kurbanı olacak gibi gözüküyor.
  • %90'ı nargileden anlamayan kişiler tarafından işletilmektedir.
    benim çok samimi arkadaşım nargile cafelere tütün dağıtımı işi yapıyordu. adamın kafesi var günde belki en az 100 nargile satıyor o derece bir potansiyel var. adama soruyoruz;

-kolay gelsin hangi tütünü kullanıyosunuz?
    +valla açık kapta geliyor bilmiyorum ki sizde hangisi var?

en basiti bu. gerisini siz hesaplayın artık.
  • en kalitelisinde bile az da olsa bir varoş havası vardır. iyi bir semtte olsa bile. demek ki takılanlarla ilgili bir durum bu.
  • gereksizlik abidesi, önünden geçmesi bile bu ne lan, nasıl bir mekan burası düşüncelerine gark ettiren mekan.
  • nefret ederdim bunlardan ben bunlarin bide cool olanlari var. düştük bir arkadasliğa gidiyoruz bide arada köz istiyorlar kurudum getirsinler diyorum ne diycem gülmeyin düşersiniz ..
  • ortamına da, kitlesine de, kokusuna da pek tahammül edemediğim mekanlar.
hesabın var mı? giriş yap