şükela:  tümü | bugün
  • tokat yöresi üzümü olan narince üzümü, karadeniz kıyısına yakın dağların güneyindeki anadolu yaylasında yetişir. bu bağlık bölge yeşilırmak boyunca devam eder. burada karasal iklim vardır ve bağlar ortalama 500 m. yükseklikte bulunur. toprak genellikle kumlu ve çakıllıdır. eskiden aşısız olan narince bağlarında kavaklıdere'nin öğütleri ve yardımları sayesinde aşılama yapılmış ve yüksek telli terbiye sistemi yerleştirilmiştir.narince’den elde edilen şaraplar zengin ve dengeli bir yapıya sahip olup, yıllandırılmaya müsaittirler. kavaklıdere çankaya, selection beyaz ve kımız kupajlarında kullanılan narince türkiye’nin tahta fıçıda gelişme gösterebilecek nadir üzümlerindendir. kavaklıdere şarapları, şarap sektöründe bir ilki daha gerçekleştirerek, yerli beyaz üzümden tahta fıçıda eskitilmiş “narince” şarabını monocépage ürünlerinden biri olarak 1999 yılında şarapseverlere sunmuştur.
  • kazovanın kendine has üzümü.

    sofralık yemeye de uygun, kurutmaya da. sıkılırsa şırasından çok güzel sirke de olur, şarap da.. ve bahsedilmemiş ama yaprağı da muazzamdır. damarsız , tüysüz ve ince yaprağı hem sarmaya hem dolmaya uygundur . ticari olarak epeyce de değerlidir. tokat’ın meşhur mahlep şarabının asli unsuru da yine bu üzümdür.

    orta kısa budama sever. telli terbiyeden iyi randıman verir. meyvesi çok dayanıklı olmasa da omcası küllemeye mildiyöye dayanıklıdır. rakımı ve rüzgarı sever.

    tam bir anadolu üzümüdür
  • tek başına veya chardonay ve souvignon blanc ile karıştırılarak da üretilen harika üzüm. pamukkale şarapçılık'ın artı serisinde chardonay ile kupaj ürettikleri ananas ve armut aromalarını sevenler için birebir.