şükela:  tümü | bugün
  • narkoanaliz kişinin, şuurlu olarak kendisine, kontrol kabiliyetini azaltıcı narkotik, uyuşturucu bir madde vererek, şuur altı ve şuur dışını araştırma usulüdür. 1936'da horsley tarafından öne sürülen bu teknik, vücuttan kısa sürede atılacak uyuşturucu bir maddeyi ağır ağır damara zerketmekten ibarettir.

    narkoanaliz, teşhis için mühim bilgiler sağlayacağı gibi, tedaviye de bir yol gösterebilir. psikiyatri ve nöroloji dallarında işe yarar. narkoanaliz iki şekilde etki yapar: 1) uyanıkken mevcut olan çeşitli hastalık belirtilerini ortadan kaldırır ki; böyle kişinin kendini yalandan hasta gösterdiği veya histeriden şüphelenildiği hallerinde işe yarar. 2) kişinin şuur altında bulunan bazı duygusal eğilimleri ortaya çıkartır ki bunlar; nevrotik bir davranışa yol açan çatışmalı problemler hakkında hekime bilgi verir.

    narkoanalizin tedavideki faydası, görülen bozuklukların mekanizması hakkında yeni bir görüş getirdiği ölçüde mühimdir. bu şartlar altında yapılan psikoterapi, çok kere etkili olur.

    narkoanalizin adli tıpdaki uygulaması, oldukça tartışmalı bir konudur. ikinci cihan harbinde, esirleri itirafa zorlamak için, almanlar tarafından kullanılmıştır. fakat bunun etkisi, tartışmalıdır. hasta telkin altında kalabilir ve muayene eden kimsenin istediği cevapları verebilir.