şükela:  tümü | bugün soru sor
 • eskiden korfez temizken izmir'in guzide tatil ve deniz yorelerindendi. hala bile burada bircok sayfiye evi bulunmaktadir. su aralar ise balikcilari ve kahvalti salonlari ile unludur.
 • gsf ve konservatuvarın bulunduğu izmir'in orta sıklet bir semti.
 • vaktiyle güzelbahçe ile birleştirilip narlıbahçe adını alan, sonra da hem narlıdere hem de güzelbahçelilerin isyanıyla tekrar ayrılan iki ilçeden birincisi.
 • tahtacıların fiili merkezidir
 • istihkam okulu'nun bulunduğu semttir. mandalina bahçeleri ile dolu sokakları, sırtını yasladığı çatalkaya ve envai çeşit börtü böceğiyle, denizi ve günbatımıyla izmir'in değişik bir bölgesidir.
 • narlıdere mezarlığı'nın bulunduğu ilçe. rahmetli belediye başkanı ahmet piriştina'ya artık ev sahipliği yapacak yer.
 • oldukça geniş bir istihkam okulu nun bulunduğu semt.
 • izmir'in gelişmekte olan ilçesidir.özellikle son yıllarda inşaat sektöründeki gelişimden nasibini-mavişehir adlı bataklıktan bozma semtten sonra- en çok almış yerdir. folkart yapı'nın prestij projesi olarak yapmakta olduğu folkart narlıdere evleri de ilçedeki konut piyasasının hareketliliğinin en güzel örneğidir.

  ilçede yaşayan yerli halk ve bunların yanında 90'lardan sonra buraya göç etmiş olan anadolu insanları da vardır.bu yeni konut projeleri ile ilçe iyice kozmopolitleşmektedir. zenginler ve onların çok konforlu yüksek yaşam standartları doğrultusundaki ihtiyaçlarını tam anlamıyla karşılayan evleri ile 2. inönü mahallesindeki gecekondu evleri neredeyse komşu olmuştur.

  ayrıca bu güzel ilçe bünyesinde devasa bir istihkam okulu ve bunun yanında halk arasında denizciler olarak bilenen bir askeri komutanlığı da barındırır.istihkam’a ziyaretçi olarak girmek kolaydır fakat istihkamda eğlenceli hiçbir şey yoktur.esas eğlence yüzme havuzu, kapalı ve açık spor alanları,halı saha ve balık tutmak isteyenler için ideal olan bir iskeleye sahip olan denizciler'dedir.fakat oraya da dışarıdan kolay kolay adam sokmazlar.

  narlıdere’nin genel esnaf profili ise işine pek saygısı olmayan insanlardan oluşur.alışveriş yapmaya gittinizde pekte hoş karşılanmazsınız nedense.sanki oradan o malı almanız sizin için bir ayrıcalıkmış gibi davranılır esnaflar tarafından.işte bu yüzdendir ki atlayıp otobüse alsancak veya kemeraltı’nda alışveriş yapmanız sinirleriniz için daha iyi olacaktır.

  en nihayetinde narlıdere izmir’de en yaşanılabilir ilçelerden biridir benim nazarımda.
 • yolun alt kısmını oluşturan sahilevlerinde sille zengin yaşarken yolun üst kısmı daha karma bir oluşuma sahiptir. misal bizim ev. sağ taraftaki dağ el değmemiş bir doğa harikası, kuş sesleri falan, sol taraftaki dağın tepe kısımlarında hayvan gibi siteler, yamaç kısımlarında ise gecekondular, tam önümüzde de tarihi cemevine giden yol vardır. bu kozmopolit ortam ile kendimden geçmekteyim. geçenlerde de gece 12'den sonra izmir'in her yerine ulaşım olmasına rağmen narlıdere'ye otobüs kalkmadığını öğrendim. acı bir deneyim oldu benim için. zira yanımda sadece 7,5 milyor vardı. minibüs taksiciliği sayesinde kurtuldum desem yeridir. buranın bir de bir pazarı vardır ki her şey köyden gelir. leziz ve tazedir. ileride değerlenecek bak buralar sözlük ahalisi. bence yatırım yapmak için buradan ev alın. kimbilir böylece nüfus artar ve gece 12'den sonra ulaşım sağlanır. kendimi düşünüyorsam namerdim.