şükela:  tümü | bugün
  • ön edit: belediye başkanının savunma amaçlı yaptığı açıklamadan sonra boya olduğuna daha çok emin oldum. iki sebebi var;
    1- böyle bir uygulama yapılsa iş esnasında fotoğrafları mutlaka çekilir. ileride kullanmak için arşivlenir. foseptik borusunu fotoğraflayan belediyecilik zihniyeti (ki bu bütün belediyeler için geçerli) böyle bir işte nasıl olmuş ta fotoğrafsız kalmış anlaşılması güç.

2- iddiayı yalanlamak için seçilen fotoğraflar hep uzaktan çekilmiş.

3- şu arkadaşın yakından çektiği fotoğraflar meseleyi güzel özetlemiş.

haberin asıl sahibi evrensel'miş. ensonhaber haberin orjinalini aynen çalmış iddialara göre...

açılışı yapılacak olan tesisin yamaçlarını yeşile boyayarak gösterdikleri anlayıştır.

boyanın toprağa vereceği zarar bir yana bu kadar samimiyetsizllik olmaz.

madem yetiştiremedin yapacağız der geçersin. bunu toprağa yapma hakkın yok. sonra çıkıp başkalarına doğayı katlettiniz demeye yüzün olmaz.

ek: haber sitesinden hoşlanmayanların sesine kulak verip resmi kendim yükledim. buyrun

edit: bir yazarımız püskürtme çimden bahsetmiş. taşa sıkılan boya pek püskürtme çime benzemiyor. püskürtme çim yapan adamlar alanı boşaltmış temizlemiş çim olacak hale getirip bu işlemi yapmışlar ve rengi de böyle bir yeşil değil. bunlar taşlara ve çalı çırpıya boya sıkmış resmen.

edit2: evet ikinci itiraz da geldi. bu yazarımız da boya değil sulu çim diyor. ama haberdeki boya bildiğiniz yeşil iken linklerde verilen çim işlemi sırasında mavi renk oluşuyor. farkı bariz ortada.

edit: bu sulu çim uygulaması mı şimdi ? orjinallerine bir de buna bakın. adam taşa ve çimenlere boya sıkmış resmen.
  • bu gibi; sonucunun halkın yararına olduğu, çözümü kolay, uğraşsız ve kısmen düşük maliyetli bir probleme bile cahillikte ve dolayısıyla zararda sınır tanımayarak, aptalı kandırır gibi göz boyamaya çalışarak yaklaşan ve aklınca çözüm veya kaçış üreten idareci eylemi. türkiye'nin siyasete bakış açısı budur arkadaşlar, fakat bu seçilenin değil; seçmenin yetersizliğindendir.

not: evet sadece gözü değil, toprağı da boyamışlar.
  • yeşillik kumluk tepelere 15 katlı apartman görünüşlü şeyleri dikmektir.
    sayelerinde izmir'in batısında topoğrafyayı belirleyen doğa değil, bu rüzgar türbini misali tepelere kondurulan binalar artık.
  • sonuna kadar üzerine gidilmesi gereken ama haberi veren internet sitesinin başka konularda da gazetecilik yapması gerektiğini hatırlatan anlayış.

embedded değil gerçek gazetecilikten bahsediyorum.

(bkz: ensonhaber)
  • türkiyenin içinde bulunduğu durumun sebebinin herhangi bir partinin tekeline yüklenemeyeceği gerçeğini gösterir. problem bir partinin seçmen kitlesinde değildir bir ülkenin halk kitlesindedir.
  • buna milleti salak yerine koymak denir.
    chp atatürk'ün ekmeğini yiyip hizmet adına hiç halt bir yapmayan başkanları, vekilleri vs. yüzünden bu haldedir...

edit: sulu çim falan filanmış. beni ak troll sanan ve entry'lerinden anladığım kadarıyla bilgili, kültürlü olduğu kanısına vardığım bir yazar arkadaş bana "yavşak" diyerek açıklamayı okumamı söyledi. aydınlandım sağolsun ama bu yukarıdaki yazdıklarımdan geri atacağım anlamına gelmiyor.

seçimlerden önce halk ekmek standlarını açıp seçim bitince standları tekrar kapatan; kendi yolsuzluklarına yasal kılıf uydurma için belediyedeki işçileri yüksel maaşlı gösteren, belediyeciliğe "bankamatikçiler" gibi yeni bir terim kazandıran ve tüm bunlardan yargılaması devam eden başkanları da biliyoruz. bu insanlar yıllardır chp'ye zarar vermiştir ve zarar vermeye devaö etmektedir.
  • yapılan işlem hydroseeding – sulu tohumlama ya da püskürtme çim denilen çim ekme yöntemidir. bok atmadan bir düşünün, ayıptır ayıp. hydroseeding
  • hydroseeding işlemi yapılırken, alan çok meyilli olduğu için taştan vs den arındırmaya çalışmamışlar. resimlerden göründüğü kadarı ile zaten bu işlemi yapmalarındaki bir sebep yeşillendirmek olduğu kadarda ağimli arazideki erezyon riskini azaltmak. orada çalı çırpı veya taş üzerine uygulama yapılmış olması bunun boya olduğu anlamına gelmez. bu arada bu işlem çöp depolama alanlarının üzerini kapatmakta bile kullanılıyor. çöp toplama alanlarındaki uygulamalara linkten bakabilirsiniz.

bence daha fazla karalamaya çalışmayalım.

ayrıca taşı toprağı boyamaya çalışmak muhtemelen hydroseeding işlemini yapmaktan daha pahalıya gelirdi. birazcık kafası çalışan hiç kimse toprağı boyamaya çalışmaz. taraflı bu haberin hizmet ettiği amaca ortak olmayalım.

edit: izmir büyükşehir belediyesi uzun zamandır bu işlemi uyguluyor. kanıt olarak şu 2014 tarihli ihale bilgisine bakabilirsiniz.