şükela:  tümü | bugün soru sor
 • teşvikiye'deki hüsrev gerede anıtı'nın karşında, altında hsbc olan apartman. 1919 senesinde erzurumlu hacı mustafa efendi tarafından yaptırılmış. (bkz: istanbul'un en eski apartmanları)
 • ayşe kulin'in annesinin büyük ailesinin yaşadığı apartmandır. kitabında bu apartmanın sahiplerini anlatırken anadoludan göç eden anadolu zenginlerinin o dönemlerde istanbullu gibi yaşamayı öğrendiklerini kimsenin aklına doğdukları büyüdükleri yörelerden yemek, adet getirmenin gelmediğini anlatır bütün istanbulluluğuyla. aynı kitapta doğduğu şartları, gittiği okulları, annesinin anneannesinin giydiği kıyafetleri "bize görgü öğretildi" diyerek görgüsüzlükle anlatır ancak hiç aklına gelmez ki aynı yıllarda bir anadolu köyünde doğmuş olsaydı ve taşı toprağı altın istanbula gelseydi memleketinin kokusunu mu isterdi yoksa üzerinde her zaman eğreti duracak bir istanbulluğu mu?
 • narmanli apartmani'nin yerinde, ıı. abdülhamid' in mâbeyn baskatibi kara tahsin paşa'ya *ait uc katli kargir bir konak varmis. bu konak 1917'de yikiliyor.
  erzurum narmanlı haci mustafa narmanli, bu arsayi ailesiyle oturmak uzere insa etmek icin aliyor ve 1929' da narmanli apartmani'nin insasina baslaniyor.
  narmalinin incelikle dusunulmus mimari detaylari ile birlikte yarim saate yukari cikan, yarim saate asagi inen bir asansoru var, bakim ve onarimini "stigler" diye bir marka yapiyor gordugum kadariyla.*.
  ofisler disinda, bu apartmanda ikamet eden kiracilar da varmis. belki kiraci degillerdir. bu kismini bilemiyorum.

  ayrica bakiniz;
  (bkz: mehmet burak çetintaş)
  (bkz: dolmabahçe'den nışantaşı'na: sultanların ve paşaların semtinin tarihi)