şükela:  tümü | bugün soru sor
 • narmanlı han'ın kiracılarından biri de starbucks artık! hazırlıklar tüm hızıyla sürüyor.

  narmanlı han hakkında da bi şeyler söyleyelim. 1831 yılında inşa edilen han, 1880 yılına kadar rusya büyükelçiliği, ardından 1914'e dek de rus hapishanesi olarak kullanılmış. daha sonra narmanlı ailesinin mülkü olmuş. sonraki yıllarda “narmanlı yurdu” olarak anılan binada aliye berger, ahmet hamdi tanpınar ve bedri rahmi eyüboğlu başta olmak üzere birçok yazar ve sanatçı yaşamış.

  1990’ların başından itibaren mal sahipleri arasındaki anlaşmazlık nedeniyle tarihi yapı atıl durumda kalmış ve 2013’ün nihai ayında 57 milyon dolara tekin esen ve mehmet erkul’a satılmış. mimar sinan genim tarafından hazırlanan restorasyon projesi 2015 yılında koruma kurulu tarafından da onaylanınca da diriliş sergüzeşti başlamış.

  türkiye, tarih kokan, mazisi olan yapılara layıkı olduğu ihtimamı göstermeyen bir ülke maalesef ki. dünyanın bile nazarında olan, düş masalından fırlamış gibi duran dolmabahçe sarayı’nın içler acısı halini, kıymetli gazeteci uğur dündar ekranlara taşımış, binlerce tahta kurdunun uğultusunu, onlarca kayıp eşyayı, mevcut başıboşluk ve umursamazlığı tüm çarpıcılığıyla aktarmıştı. anadolunun dört bir yanındaki kiliselerin, şadırvanların, hanların, pasajların, mağaraların, çeşmelerin halini biliyoruz hepimiz. ne bir çivi çakan ne de çakılmasına izin veren bu köhne zihniyet, bu tip eserlerin celladı olmaya devam ediyor. narmanlı han, ziyadesiyle şanslı.

  mimari çizginin, genelden sıyrılıp özelleştiği, yapıların adeta estetik müsabakasında olduğu enteresan bir yer istiklal caddesi. binalardaki mimari renkliliğin yegane sebebi de ecnebilerden yadigar oluşları. yoksa biz uğraşır mıyız binanın dışıyla bu kadar? birbirinin tıpkısı kazulet binalardır bizlerin meyli. estetik olma, görkemli durma gibi tasası yoktur inşa edenlerin .

  narmanlı han da beyoğlu’nun münhasır yapıları arasında, belki de ilk saflarda. kıymeti bilinmeyen, kaderine terk edilen, daha düne kadar sessiz çığlıklar atan virane bir mekandı burası. namlı mimar sinan genim, aslına sadık kalarak restore etti, ışıl ışıl parlıyor şimdi. bedri rahmi eyüpoğlu, ahmet hamdi tanpınar ve aliye berger'in bire bir ölçülerde heykelleri de var avluda. hatıralarına saygı babında. bedri rahmi eyüpoğlu ahşap bi bankta oturuyor. kıvrılmış uyuyan bir kedi de yanında. aliye berger ve ahmet hamdi tanpınar da sohbet ediyorlar ayakta. işte bunlar hep selfie.

  avludaki 'fıskıyeli mermer havuz' da yenilenmiş. ışıklandırmalar şahane. iki katın üstünde, terasta, restoran var. boğaz manzaralı. iyi ki yenilendi burası. darısı diğer virane yapıların başına...