şükela:  tümü | bugün
 • fena bir şeydir. normalde bu kişiler narsist sapkın olduğunu anlamaz derler ama aslında anlaşılabilir. fakat bu anlaşılana kadar n.s. ile ilişki yaşayan en az 5-6 kişi çoktan terapistin yolunu tutmuştur. bu konuda en iyi kitap iletişim yayınlarından çıkan pascale chapaux-morelli ve pascal couders in yazdığı kitaptır. muhakkak okunmalı. özellikr n.s ile ilişki yaşayan 'kurban' lar için bir balyapıttır. bu kitabı okuyup kendini kurtarma cesaretini gösterenler şanslıdır. n.s nin tedavisi var mı bilmiyorum. bi arkadaş var n.s o tedavi olursa buraya yazarım.
 • fena bir şeydir. normalde narsist sapkın kendisini fark edemez derler ama aslında fark edilebilir. ama bu fark edilene kadar en az 5-6 kişi terapistin yolunu tutmuştur. bu konuda en iyi kitap iletişim yayınları'ndan çıkan ikili ilişkilerde duygusal manipülasyon isimli kitaptır. bu kitabı okuyan "kurban"lar eğer kendin de bu ilişkiden çıkma gücü buluyorsa kendini kurtarmıştır. fark edilmeleri çok zordur girdabına çekmeden anlamak mümkün değildir. bu durumun tedavisi temelde yoktur. bir arkadaş vardı böyle eğer o tedavi olursa buraya yazarım
 • ''narsist sapkın kendini savunur, çünkü bir adaletsizliğin kurbanı olduğunu düşünür. ona bir şey borçludurlar, verilmemiş bir şey. anneyle bağın güçsüzlüğü böyle bir kişiliğin oluşumunu başlatmış düğüm olabilir. bir yandan kendini koruma yönündeki arzusuyla, diğer yandan boşluğunu doldurma iradesiyle birlikte, kalıcı duyumsal duyguları yoktur.

  ..derin ve ısrarlı duygular hissetmek, narsist sapkının gözünde en kötü risktir, yani denetim ve hükümranlık yitimidir. sevgi, sunmak ve dolayısıyla maruz kalmak demektir.

  ..narsist sapkının kalbi dipsiz kuyudur, hep doyumsuz biridir. doyum sağlar sağlamaz anında 'boşalır'. bu kişilikte birine maruz kalanlar, yaptıklarının asla yeterli olmadığını, bu kişiliğe sahip kişinin neredeyse tatmin edilmesi imkansız olduğunu hep söylerler. haklıdırlar. o tatmin edilemez, kimse tatmin edemez. onu tatmin edebilecek tek istikrarlı ve besleyici şey, geçmişte onda eksik olandır. bu sağlanmamıştır ve bir daha gelmeyecektir...ama bunun ardından koşmasını da engellemeyecektir.

  ..narsist sapkın başkasının acısına elbette duyarsızdır. bu tür durumlarda duygulanma lüksü yoktur, çünkü empatiye sahip değildir. ''sürekli yakınıp ağlayıp sızlanıyorsun!'' en çok kulandığı cümledir.

  ..narsist sapkın, gönül okşayıcı ve baştan çıkarıcıdır..ama aniden kaybolur, sizi kendine bağlar. kimi zaman güleryüzlü, yardımsever, kimi zaman hırçın, saldırgandır.

  ..narsist sapkın, baştan çıkarma evresinde partnerine çok sıcak gözükür. kendinin en iyi yanlarını göstermeye, değerli kılmaya çalışır.

  ..narsist sapkın yapay bir kırılganlık gösterir. ''ben acı çektim sonra da kadınlar beni asla yeterince sevmediler. eminim ki sen beni hayal kırıklığına uğratmayacaksın.'' der, bu açıklamalar karşısında kadın, ''ben onu mutlu etmeliyim'' diye düşünür.

  ..yıkım evresi, narsist sapkının kurbanı açısından bilinçli ıstırapla başlar. güzel ideal yok olmuştur. narsist sapkın kişiliğinin olumsuz yönlerini ortaya koyar. hem daha mesafeli hem de daha müşkülpesenttir. kurban, partnerini memnun etmedeki gereksiz ve tüketici çabası sonucunda kendi enerjisinden olur. sık sık suçlamalara maruz kalır.

  ..sözel şiddet, narsist sapkının partnerini kemirmeye yeter. yumuşaklıkla saldırganlığın birbirinin yerine geçmesi bu tür ilişkinin özelliğidir. kurban, partnerinin olumlu ve olumsuz gidiş gelişlerinin sonucunda kafa karışıklığı yaşar. onun değişeceğini, normale döneceğini kendi kendine söyleyerek onu bağışlar.

  ..başlangıçta ilişki içinde yakışıklı prensi bulduğunuzu sanırsınız. her şey kusursuz görünüyordu. partneriniz özenli, yardımseverdi. sonra ilişki değişti, şimdi cehennemde olduğunuzu sanıyorsunuz. başlangıçtaki durum ile sonradan ortaya çıkan durum arasındaki bu belirgin tezat, semptomatiktir. partneriniz size sürekli istediği gibi olmadığınız konusunda sitem etmektir. ''böyle olma, böyle yapma, bunu deme..''

  ..narsist sapkının yalanı da suçüstü yakalandığında, genellikle kayda değer, hatta ikna edici bir güvenle inkar eder. çapsız olan her zaman için karşısındakidir! yani, siz. zaten, konu ne olursa olsun haklı olduğunu ondan daha iyi kanıtlayacak kimse yoktur yeryüzünde. yalan onda sıradan bir alışkanlıktır. çeşitli gerekçe ve hedefler için yalanı kullanır: kendisini olmadığı şey olduğuna inandırmak için, kendini yüceltmek için, şişinmek için, aynı zamanda da aile içinde, dostlar arasında fitne tohumları ekmek ya da partnerini uydurma olaylarla suçlayarak kötü göstermek için veya ayrılık esnasında saldırmak, ötekini gözden düşürmek ve bütün hataları ona yıkmak için. kısacası, narsistik sapkının yalan söylemek için çok sayıda "iyi gerekçesi" vardır...

  ikili ilişkilerde duygusal manipülasyon'dan alıntıdır.