şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: narsist)
 • her seyden once narsizm degil (narsius + izm = narsisizm) (bkz: narsisizm) olacak dogru yazilisi.
  sigmund freud narkissos adli mitolojik kisilikten etkilenerek narsiszm terimini kullanana ilk kisidir.
  narsistler baskalarinin halk ve gereksinimlerini goz onune almadan kendilerini one cikarmaya ve her seyi istedikleri gibi yonlendirmek icin baskalarindan yararlanmaya calisirlar. gercek disi guc, para, basari, guzellik ya da ideal ask fantazileri gelistirirler. hic bir zaman doymazlar. bunun snucunda kendine onem verme duygusunun yerini depresyon ve degersizlik duygulari alir. cunku sergiledikleri bu ustunluk tavirlari derin bir guvensizligi gizler. duygusal ve cinsel iliskileri cok yogun ve doyurucu gorunmesine ragmen, kendi mutlulugundan cok karsi tarafin ona hayranlik duymasi, ve memnun kalmasini onemsedikleri icin, hic bir zaman tatmin olamazlar. baska insanlarin dusuncelerini sallamiyor gibi gorunseler de, aslinda bu onlar icin en onemli seydir. istedikleri en onemli sey kendilerine hayranlik duyan, ilgilenen insanlardir, ve bunun icin hep kisiliklerinden odun verirler, ve gercek olmayan, balon ustun imgelerinin arkasina gizlenirler. narsisizm bir hastaliktan ote bir dramdir.
 • doğrusu narsisizm olan genel ruh halidir.
  ayrıca (bkz: nergis)
  (bkz: nergisçilik)
 • sigmund freud un narsisizm terimini kakafonik bulduğu için bazı makalelerinde * * kullanmayı tercih ettiği kelime.
  (bkz: narsisizm)
 • her sözünün başında "ben" kelimesini sıkıştıran, kişisel egolarını tatmin etmenin bir yolu olarak kendini her alanda ön plana çıkarmaya çalışan, yaptığ tüm etkinliklerde en iyisini, en güzelini kendisinin yaptığını düşünen kişilerin doğal yoldan üye oldukları benlik kulübü.
 • kişinin kendini çok yetersiz ve değersiz hissetmesi.başa çıkabilmek için kendini yüceltmesi ve kendini çok yüksekte görmesidir.