şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: nas)
 • kur'an'da 114 numaralı suredir.

  manası

  1. de ki: sığınırım ben insanların rabbine,
  2. insanların melikine [mutlak sahip ve hakimine],
  3. insanların ilahına.
  4. o sinsi vesvesenin şerrinden,
  5. o ki insanların göğüslerine (kötü düşünceler)fısıldar.
  6. gerek cinlerden,gerek insanlardan(olan bütün vesvesecilerin şerrinden allah'a sığınırım!

  tam metinli manası

  de ki:insanların kalplerine vesvese sokan [insan allah'ı andığında] pusuya çekilen cin ve insan şeytanın şerrinden insanların rabbine , insanların melikine [mutlak sahip ve hakimine] . insanların ilahına sığınırım.

  inişi

  nas suresi, mekke'de nazil olmuştur. 6 ayettir. nas insan demektir.
 • bugüne dek gördüğüm kadarıyla insanlara saptırıcı duygu ve düşünceler oldukça fazla geliyor. bunda bizim de payımız olabilir fakat sonuç olarak her türlü vesvese ile iç içeyiz. e bunca bu konudan rahatsızlık duyan insan olduğu halde neden bu kadar az insan okuyor bu duayı? bunca vesveseye rağmen özellikle inanan insanlar nasıl olur da bu duayı etmez, allah'a sığınmadan yaşar, hayret. insan bu duayı ettikçe rahatlıyor. tabi anlamadan arapçasını değil, anlayarak türkçesini.
 • (bkz: südur)
 • aslında bir dua iken halife osman dönemindeki 4 kişilik komisyonun hatası ile kitaba sure olarak geçirilmiş olan duadır. abdullah ibn mesud felak ve nas sureleri hakkında ''hz. muhammed bunları zaman zaman birer dua olarak hasan ve hüseyin için okurdu, bunlar kur'an ayetleri değildir'' demiştir. ibni ebi davud ve ibni kuteybe den bu hadis aktarılmış olup doğruluğu tüm islam alimleri tarafından kabul edilmektedir.