şükela:  tümü | bugün
 • nasa tarafından yürütülen mars programının bir parçası olarak mayıs 2018'de mars yüzeyine gönderilecek olarak uzay aracı. insight'ın açılımı ınterior exploration using seismic ınvestigations, geodesy and heat transport, yani sismik araştırma, geodezi ve ısı taşınımı konu başlıkları altında 728 gün sürecek araştırmalar yapacak.

  atlas v401 roketi ile california, vanderberg'den uzaya gönderilecek insight üzerindeki bir çiple, isteyenlerin isimleri dünya'dan mars'a ulaştırılacak. 1.3 milyon kişinin adını yazdırdığı listeye türkiye'den sadece 24 bin kişi katılmış.

  mars.nasa.gov/ adresinden isminizi mars'a gönderebilirsiniz.
 • 5 mayıs 2018'deki fırlatmasına 1 aydan az bir zaman kaldı. kızıl gezegen'in derinliklerinde olan biteni görebilmek için önemli bir görev. görevini tamamladıktan sonra önemli bilgiler sağlayabilir bilim insanlarına.
 • nasa'nın yaklaşık olarak 14 saat sonra marsa göndereceği robot'un görevinin adı. bu görevde mars'a gönderilecek olan robot bir önceki robot gibi hareketli olmayacak mars yüzeyinde sabir bir noktada yerinde duracak ve mars'ın depremlerini yani yer/sismik hareketlerini gözlemleyecek.

  fırlatma geri sayımını şuradan takip edebilirsiniz

  edit: sözlük tarafından pek iplenmedi merak edenler için roket başarılı bir şekilde fırlatıldı. geriye kalan nasa'nın 6 gibi bir sürede uzay aracının marsa ulaşmaştırması ve insight'ı mars yüzeyine çalışır bir şekilde indirmesi.