şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bitlis'in tatvan ilçesinde dünyaya gelen ve nasa'da robotik teknoloji uzmanı olarak çalışan oktay arslan'dan bahsediyorum.

  detaylı haber

  evet bunu sinirle paylaşıyorum. kürtler ve bilim sözcükleri bir araya geldiğinde bu sitede, herkese bir itkiyle başlıyorlar saçmasapan elektrik muhabbetlerine, eğik büğük bir ağızla "devlet biz bakmıyor" söylemlerine.

  (bkz: aziz sancar)'ı övmek için milliyetinin açığa kavuşmasını bekleyenlerden söz ediyorum. bahsi geçen bilim insanıyla övünmek neden bu coğrafyada yaşayan herkesin işi olamasın ki. neden birlikte yaşanılan bir halkın insanlarına sadece inşaat işçiliği ve midyecilik yakıştırılsın (her iki meslek grubunu da küçümsemek amacında değilim, kastım beden gücünün kullanıldığı işlere örnek vermektir).

  ayrıca kendisi anadil konusunda şunları da belirtmiş yukarıdaki röportajda: "arslan, kürtçe’nin önemine ilişkin olarak, insanın anadiline hakim olmadan yabancı bir dil öğrenmesinin pek mümkün olmadığını vurguladı."
 • (bkz: zorunuzamı gitti)

  not: türk
 • kendisini tebrik ederim, kendisi ile kürtlerin gurur duyması gerekir. ben kürt olmasam da gurur duydum.

  (bkz: bize bunlarla gelin)

  not: türk
 • "üniversite tercihleri sırasında iyi bir eğitim vereceğini düşündüğüm istanbul teknik üniversitesi’ne gitmeye karar verdim. mesleğimle ilgili önemli temelleri burada attım diyebilirim. lisans ogrencisiyken nasa’da calışmayi hiç hayal etmemiştim. hatta şu anda çalıştığım laboratuvarın ismini ilk defa, 2007’de üniversitemizi ziyaret eden dr. fred hadaegh sayesinde öğrendim. çocukken gelecekte hep dozer operatörü olmayı hayal ederdim"

  kürt olduğu belli olan bir arkadaş. hiç araştırmaya gerek yok. aha son cümleyi okuyunuz.

  ama bu başarılı olmasına engel değil. eğitimde fırsat eşitliği ile itü de okumuş. sonra almış yürümüş.
  idol bir abimiz. kimse ona "hoop sen kürtsün sen anayasaya göre okuyamazsın" dememiş sanırım.
 • keşke bu topraklarda kürt ile türk'ün gireceği tek rekabet böyle eğitim - bilim odaklı olsa. birisi dese 6 diploma artı nasa, diğeri dese 7 diploma artı mit'de kürsü; belki o zaman bu topraklara tekrar güneş doğar da içine düştüğümüz bu bataklıktan çıkma şansımız olur. bilim için çalışıp insanlığa faydalı olmayı amaç edinen herkesi tebrik etmek boynumun borcu, bu kardeşime de helal olsun.

  not:insan, meraklısına: türk
 • (bkz: nasadan güneydoğuya uzanan kaçak elektirk hattının hikayesi)

  şaka şaka. kimse bu ülkede bölücü pkkyı ve insani düşüncenin defosu olan terör örgütlerini savunmadığı sürece ırkından ya da görüşünden dolayı hunharca dışlanmaz. saygı duyduk, gurur da duyduk. nihayetinde aziz sancar'dan da nobel alana dek haberimiz yoktu.
 • tebrik edilesi, taktir edilesi, etnik kimliği ile değil başarıları ile anılması gereken güzel insan.
 • nsada çalışan türkiye vatandaşları demek ne kadar zor olabilir ki yani kürt türk söylemi ile insanları ayıran geldikleri yerler den küçümseyici şekilde bahsederek ırkcılıkların tekrar zir ve yapan zavallılar o kadar iyiydiniz siz gideydin iz
  kardeşlerimize hayatlarında başarılar umarım en iyi yerlere gelirler (bu temenni tüm türkiyede yaşayan insanlar içindir)