şükela:  tümü | bugün
 • george w bush'un çarşamba günü yapacağı konuşmada hatları belli olacak uçuk proje. alınan bilgilere göre bu maymun kılıklı adam nasa'nun uzay programını canlandırmak istemekteymiş. aya kurulacak bir uzay istasyonuyla, gelecekte mars'a yapılacak insanlı (bkz: manned) yolculuklar da mümkün olacakmış.

  ayrı ayrı veya beraberce düşünülebilecek iki ihtimal var:

  birincisi george w bush'un dikkati elinde patlayan ırak operasyonundan uzağa çekmeye çalışması. yani sanki daha akıllıca yöntemler vardı, ama işte maymunların aklı hep uzayda galiba (bkz: 2001 a space odyssey) (bkz: han).

  ikinci ihtimal ise böyle bir projeyi ar-ge aşamasında başlatıp, sonra da durdurulamayacak bu bütçe canavarını, gelecek seçimlerde beyaz saraya dönecek olan demokratların kucağına atmak. böylece bundan bir sonraki seçimde beyni olan bir cumhuriyetçinin demokratların bütçenin ebesini zittiğine dair slogan atması. yani ikinci bir şans için zemin yaratmak.

  her ne olursa olsun, çok eğleneceğiz.
 • george w bushun olmayan proje. reagan zamanında ortaya atılmıştır. o zaman amerikan ekonomisi iyiydi, teknoloji yetersizdi. şimdi teknoloji daha ileride fakat ekonomi kötü. bir süre daha rafta kalır gibi.
 • elbet bir gün gerceklesecek proje
  (bkz: torunumun torunu gorur herhalde)
 • önce ay'a "demıakrağsi" adina bombardiman yapilacak sonrasinda turksat uydumuza da uzay cuvali gecirilip, mars'a kitle imha silahlari üretimi süphesi yüzünden nota verilecek olan program.
 • amerikan devletinin algı yaratmak için ortaya attığı ve tabi ki de gerçekleştiremediği proje. proje demeye dahi bin şahit ister gerçi. evlat bush, ekürisi ronald reagan'ın strategic defense initiative olayını uygulamaya çalışmış bana kalırsa. abd yapıyor bunu dönem dönem. teknoloji yoluyla baskı uyguluyor diğer ülkelere ve devlet dışı aktörlere. şimdilerde trump da nükleer güç üzerinden abd'yi daha da caydırıcı bir güç haline getiren çeşitli girişimlerde bulunacağını duyurdu. aynı politika farklı başkanlar tarafından ufak değişikliklerle sürekli servis ediliyor. yemeyiniz efendim.