şükela:  tümü | bugün
 • iki hafta önce maaşlı gezegen koruyucusu ilanı yayımlayan nasa'nın kendisine aşağıdaki mektubu gönderen 9 yaşındaki jack davis'e gönderdiği yine aşağıdaki cevaptır.

  --- spoiler ---

  sevgili nasa, adım jack davis ve gezegen koruma memuru pozisyonu için başvurmak istiyorum. dokuz yaşında olabilirim ama bu işe çok uygun olduğumu düşünüyorum. bunun bir nedeni kız kardeşimin bana uzaylı demesi. ayrıca izleyebildiğim bütün uzay ve uzaylı filmlerini seyrettim. marvel'ın s.h.i.e.l.d ajanları dizisini de izledim ve siyah giyen adamlar filmini de seyretmek istiyorum. bilgisayar oyunlarında çok iyiyim. daha gencim ve bu yüzden de bir uzaylı gibi düşünmeyi öğrenebilirim. saygılarımla,
  jack davis
  galaksi koruyucusu
  dördüncü sınıf
  --- spoiler ---

  --- spoiler ---

  sevgili jack, duyduğuma göre 'galaksi koruyucususun' ve nasa'nın gezegen koruyuculuğu pozisyonuyla ilgileniyormuşsun. bu harika! gezegen koruyuculuğu görevimiz oldukça havalı ve çok da önemli. dünya'yı ay'dan, asteroidlerden veya mars'tan getirdiğimiz numunelerdeki mikroplardan korumakla ilgili bir iş. aynı zamanda güneş sistemi'mizi sorumlu bir şekilde keşfetmeye devam ederken, gezegenleri ve uyduları bizim mikroplarımızdan korumak da görev tanımının bir parçası. her zaman bize yardımcı olabilecek geleceğin bilim insanlarına ve mühendislerine kapımız açık. o yüzden umarım çok çalışır ve okulda başarılı olursun. ileride bir gün seni burada, nasa'da görmek ümidiyle! saygılarımla,
  dr. james l. green
  gezegen bilimi müdürlüğü direktörü
  --- spoiler ---

  kaynak
 • aramızda sağlam bir 126 yıl olduğunu gösteren olay. küsuratlı sayı vermemin sebebi belli.
 • reklam fırsatlarını değerlendirmek zorunda olan bir kurumun -her şeye rağmen- şık hareketi.
 • bence kesin marsta hoşaf var. bu yavşak nasa bizden saklıyor.
 • eh, kimileri 9 yaşında çocuğun merakını giderebilmek için uzun uzun cevap yazıyor, kimileri de 9 yaşında çocuğu nikahına alıyor dediğim olaydır.
 • nasa'nın reklam yaptığını iddia edenleri ortaya çıkaran gülümseten mektup ve cevabıdır.

  evet kardeş nasa'nın deli gibi reklama ihtiyacı var. işleri çok kesatmış para denkleştirip mekik bile fırlatamıyorlarmış, ayrıca uzayda araştırma yapan astronotlara da para gönderemiyorlarmış. hayır sever birileri çıksa da yardımcı olsa şu gariplere.
 • nasa'nın bunu reklam amaçlı yaptığını düşünmüyorum. bana gayette planlı ve vizyoner bi hareketmiş gibi geldi. bugün jack davis'e attıkları bu mektup aslında sadece jack'e değil tüm çocuklara atılmıştır. umut yeşertmek ve gelecek nesillere çalışma azmi vermek için yapılmısafdasfdasdafs şaka la şaka adamlar reklam yapmışlar amk işte :d
 • bizde 9 yaşındaki çocuk aselsan'a yazı bile yazamaz nereden yazacak. ama tanıdıkları kullanırsa insansız namaz aracı yaparsa cevabı bırak ödül bile gelir.
 • yanlış coğrafyada doğup yaşandığı için lanet edilebilecek bir hadisedir.

  tanım; insana değer veren, bilgiye değer veren, medeniyete değer veren bir zihniyetin 9 yaşındaki bir çocuk için ayırdığı 10 dakikalık cevabın bir çocuğun hayatını nasıl etkileyebileceğini gösteren hadisedir.

  eminim bu çocuk 20 yaşına geldiğinde o cevabı hala saklıyor olacak ve hedeflerini belirlerken bu cevap onun nirengi noktası olacak.
 • güzel bir hadise. ben de ülkemizin gidişatından memnun değilim fakat her boku da laf sokmak için bir fırsat olarak değerlendirmemek lazım. ne kadar güzel örneklerini ülkemizde de görmek isteriz deyip geçmek lazım.