şükela:  tümü | bugün
 • yaradılışçıların hiç takmayacakları buluştur. 150 yıl boyunca himalayalar gibi yığılmış kanıta yokmuş gibi davranıyor adamlar, bir aminoasitin lafı mı olur? hemen kötü bir espriye çevirirler onu da. esprisini yapabilince çürümüş sayılıyor çünkü.

  verin adnan'ın aslan parçalarına bu haberi, bakın nasıl da "kuyruklu yalan" başlığı atıp çökertiyorlar.
 • aslında bomba gibi patlaması gereken haber. antropomorfik prensibe göre biz varız, e öyleyse olabiliyormuşuz. bu gösteriyor ki, prensip bu mahallenin geneline yayılabiliyor. yakın menzilde yaşamın yapı taşları mevcut. bunun milyarlarca yıldız civarında gerçekleşmemesi için de bir sebep yok. bu birinci gol. ayrıca sanırım abiyogenezi de biraz doğrular nitelikte. aklı olan bayram ilan eder.
 • yaratilisci icin, dinin kor oldugunun yeniden ispati disinda bir ise yaramaz.
 • murchison meteoridi ile başlayan tartışmaları daha da alevlendirecek gelişme.
 • yaradılışçılara göre nasa'nın zaten kimler tarafından yönetildiği bellidir. polisin masum birisinin arabasına eroin koyması gibi, evrimciler koymuştur o amino asidi kuyrukluyıldıza. insafsız evrimciler sizi. amino glu estebanlar sizi.
 • şüphesiz insanlık için bilinçlenme ve farkındalık adına önemli bir olay. ancak atom boyutlarında yol alan insanoğlu hiçbir zaman tablonun tamamına bakıp resmin neye benzediğini göremeyeceği de bir gerçek. bundan güç alan yaradılışçılar da insanlık tarihinin her evresinde varolmaya devam edeceklerdir, bu engellenemez.

  işin ilgi çekici yanı, belli bir grup tarafından başlatılan bu dini görüşlerin milyonlarca inananının olması. belli bir amaca hizmet ettiğimiz açık, ancak bu bizi özel kılmıyor. diğer tüm hayvanlar gibi üremeye programlanmışız. kendimizi ne kadar gelişmiş görsek de, iki çift büyük göğüs ya da kalça karşısında duyarsız kalamıyoruz. büyük kalça seçmek doğumda bebeğin sağlıklı dünya gelmesini kolaylaştırıyor, büyük göğüsler yine bebeğin beslenmesinde rol oynuyor. kadınlar uyurken tiz seslere duyarlı çünkü bebekleri olursa ağlamalarını duymaları gerekiyor. cinsel birleşme sırasında yaşanan orgazm pek çok insan için en eğlenceli yaşam tecrübesi. üremenin cazip kılınması için bunca evrimsel çaba ve türün devamının önemi elbet insana amacını sorgulatıyor. ancak bunun cevabının verilemeyecek olması, insanları saçma ve bir o kadar ilkel görüşlere körlemesine inanmaya nasıl yetebiliyor?

  yanlış verilen uygunsuz bir araba örneği nasıl olur da insanı bu noktada ikna edebilir? bu tür düz mantık örnekleri benim bildiğim on yaşında çocuklara veriliyor kuran kurslarında. (bkz: x=y, y=z => x=z)

  daha çok id'si baskın yaşayan bir organizma gibi düşünmek lazım oysaki. hücrelerin dokulardan, dokuların organlardan bilinç düzeyinde haberdar olmaksızın sorunsuz işlediği bir sistem. gezegenler, yıldız sistemleri ve galaksiler de aynı sorunsuzlukta işlemiyor mu? yine geldiğimiz nokta insan algılarıyla büyük resmi göremeyeceğimiz. bir yaratıcı olabilir mi? bilemeyiz. belki de milyarlarca evrenin bir araya gelip oluşturduğu mantığımızın biçimlendiremeyeceği bir organizmanın parçalarıyız, bilemeyiz.

  örnek de verelim tam olsun. boyut olarak diyelim ki biz peroksizom içinde herhangi bir enzimiz. bu durumda bırakın içinde yaşadığımız canlıyı, organını, dokusunu ya da hücre yapısını tanımlamayı; kendi yaşadığımız organel hakkında bile tam bir bilince ulaşabilmemiz mümkün görünmüyor. şimdi, bu nasıl oluyor da kafanızda the sims oynayan bir yaratıcının olduğu fikrini kuvvetlendiriyor?

  ve albert einstein'ın öldükten sonra çıkan mektubunda dediği gibi "dinler insan zaafının bir ifadesi, çocukça ve ilkel efsanelerdir".
 • hey gidi arabaya can veren topraktan yaratılmışmış hümın biing insan canlısına, muhtemelen evrende bolca bulunan meteor olsun, kuyruklu yıldız olsun bulunan amino asit evrende başka gezegenlerin üzerinden geçip, başka yaşam formları oluşturması çok muhtemel ama bitki örtüsü ve canlı yaşam için biraz fizik bilgimiz varsa onu futbol maçına kafa patlatmak yerine varoluş problemlerine uygularsak, çok düşünmeye bile gerek kalmayan "zaman faktörü" içinde bu tip bir şeyin mümkün olabileceğine ulaşılır ki, bir de "6 günde yaratılan dünya" vardı nooldu ona diye sorular sorduran buluştur. olm mehdi bu amino kodumun asidi olmasın yoksa yohyaa'nın dediği.
 • kerametli karpuz fenomeniyle birleştiğinde daha bir anlamlı olan keşif: http://www.youtube.com/watch?v=lozijwjpibk
 • en çok vücut geliştirmecileri sevindirmiş olay. deme ki uzayda vücut geliştirme varmış. ah bir de protein tozu bulunsa...
 • kuyruklu yıldızlar çekim gücü yüzünden tam oluşamamış gezegenlerinden veya gezegenlerin bir başka gökcismiyle çarpması sonucu oluşan parçalardır.

  bildiğimiz gibi ağır elementlerin oluşması için gerekli olan koşullar süpernovalarda mevcuttur. dolayısıyla bir süpernova patladığında içinde bulunan zengin elementler [ki en önemlisi karbon'dur.] uzaya saçılırlar. saçılan bu elementlerin bir kuyrukluyıldıza bulaşması mümkündür. yani kuyruklu yıldızlarda aminoasitlere rastlanması bilinmeyen bir şey değildir. hayatın gökyüzünden göktaşlarıyla geldiği de yaygın bir kuramdır.