şükela:  tümü | bugün
 • dünyanın en büyük hava teleskobu sofia ile çekilmiş kızılötesi görüntülerdir.
  modifiye edilmiş boeing 747 üzerinde bulunan 106" 'lik teleskop, 16 yıldan uzun bir süredir hizmet veren spitzer uzay teleskobunun yerine geçecektir. (görev değişimi 30 ocak 2020'de)

  amaç, 600 ışıkyılı uzaklıkta ve 10 ışıkyılı çapındaki samanyolu'nun merkezinde bulunan kara deliğin çevresini inceleyerek buradaki yeni oluşan yıldız ve gezegenleri gözlemlemek, manyetik alanların evrenimizi şekillendirmedeki rolünü ve galaksilerin kimyasal evrimi hakkında veriler toplamak.

  sofia'nın en büyük artısı, yoğun gaz ve toz kıvrımları içindeki ayrıntıları ortaya çıkararak, büyük yıldızların nasıl oluştuğuna ve galaksimizin merkezindeki kara deliği neyin beslediğine dair bilgiler sunabilmesi. kendi galaksimizin merkezinde büyük yıldız doğumunun nasıl gerçekleştiğinin anlaşılması bize, diğer galaksileri öğrenmemize yardımcı olabilecek bilgiler veriyor.

  görüntü, temmuz 2019'da yeni zelanda taraflarından karelenmiş.

  kaynak
 • samanyolu galaksisinin merkezinin bu zamana kadarki en detaylı haliyle görüntülenmesi olayıdır. sofia teleskobuyla çekilen ve herschel ve spitzer teleskoplarıyla önceden elde edilmiş resimlerin birleştirilmesiyle elde edilmiştir. bu infrared panoramik görüntünün içinde güneşten milyon kat daha parlak yıldızları içeren quintuple cluster da var.

  link

  muazzam bir şey. harika ötesi ya, tablo yapıp karşına alıp seyre durmalık.
 • şu linkten 3000*800 halini indirebilirsiniz.

  tek kelime ile muhteşem.

  uzay nasıl böyle renkli diyecekler için, kızılötesi bir fotoğraf bu, yani sıcaklık fotoğrafı bir anlamda.
 • yeau ne gereg vear uzaya bakhmaya?!

  diyecekler için geliyor :

  https://www.jpl.nasa.gov/…graphic.view.php?id=11358

  nasa'nın araştırmaları sayesinde keşfedilen/geliştirilen ve günlük hayatımıza giren teknolojiler.
 • eskiden olsa liseliler mk yeeaaa diye şikayet ederdim. ancak görüyorum ki liselilerin harıl hurul ders işlediği şu zamanda sözlük işsizleri bize yine komedi şelalesinden yudumlar bahşetmekte.

  bu fotoğrafın önemi nedir?
  galaksimizin merkezinde ne bulduk?
  bu fotoğrafta kullanılan teknoloji nelerin önünü açıyor?
  gibi sorular sormak yerine,

  koskoca nasa'ya hobi fotoğrafçısı muamelesi yapan,
  aynen karşim diye ortada dolaşan,
  sorsanız dünyanın en önemli mesleğinin kendi yaptığı iş olduğunu iddia edecek bir dürzü topluluğu peydah olmuş.
  biri masaüstü arka planı demiş, biri montaj demiş, biri dünya düzdür demiş, bir kısım da süper şakalarla emmy ödülüne adaylığını koymuş.

  önemi şudur efendim: henüz galaksimizin içinde bile ne menem gezegenler, nasıl yıldızlar barındığını bilemiyoruz. ortada dolaşan bir solucan deliği varsayımı var, henüz yanlışlanabilmiş değil. bu konseptin gerçek olabilirliği konusunda bize fikir verecek keşifler bunlardır.

  eğer ki evrendeki sayısı fazlaca olan galaksilerin nasıl oluştuğunu, barındırdıkları yıldızların nasıl bir arada kaldığını, her bir sistemin benzer mekanizmalar sonucunda mı var olduğunu bilmemiz adına önemli bir adımdır. bu bilgiler ise, "evrenin sonu gelmeden başka yıldızlara ulaşabilecek miyiz?" sorusuna cevap verecek bilgilerdir.
 • harika ötesi görüntüler olduğu kadar insanı hüzünlendiren görüntülerdir aynı zamanda.

  içinde bulunduğumuz teknoloji çağının yeni yeni emeklediğimiz şu günlerinde, önümüzdeki yüzyıllar boyunca sonsuz evrende göremeyecek olduğumuz nice güzellikleri düşününce, duygulanmamak imkansız.
 • müthiş bir gelişmedir.

  dinazor kafasını andıran bu görsel şöleni deminden beri izliyorum.

  tabii bu gelişme, yıldızlar ve hatta galaksiler arası yolculuk için insanoğlu'nun hala emekleme aşamasında olduğu gerçeğini değiştirmiyor.
 • ve bu uçsuz bucaksız evrende, küçücük bir toz tanesinden daha da küçük ve önemsiz olan şu dünya'da sanki herşeyin merkezi biz mişiz gibi ego, hırs ve ihtirastan kuduruyoruz resmen.
 • güzel bir noktaya değinmiş yazar, sen milyarlarca dolari sakiz orucu bozar mi bozmaz mi, düşük bel pantolon ile namaz kilmayin gibi konular hakkinda aciklama yapan kuruma veriyorsun, bu adamlar ise bilim icin harciyor. su an hayatinizi kolaylastiran bir cok teknolojik gelisme nasa'nin çalışmaları esnasinda bulunmus ve insanligin hizmetine sunulmuştur ki bundan öte olarak uzay ile ilgilenmek insanlığın kendini aşmasi yeni ufuklara acilmasi ve gelismesi demektir.

  simdi bak musluman kardesim bu adamlarla mucadele etmek istiyorsan bilime egitime önem vermek zorundayiz. cerndeki deneye gelin siz de katilin dediler 200 milyon vermemek icin orada ne isimiz var dedik ama suriyelilere milyarlar harcadik diye övünüyorlar. sonuc olarak bu kafayla gidersek bati karşısında artik hic sansimiz kalmayacak ve o bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz gibi onlar son teknoloji ile donatilmis üstlerinde yasarken biz mad max'deki gibi sefil bir hayat yasayacagiz. birilerinin cikip artık kral ciplak demesi lazim. tum musluman dunyasinin menfaati icin buyuk bir reform gerekmektedir bize.
 • çomarların daha konunun ne olduğunu bile anlamayacağı, bizi bu çomar cahillerle aynı ortama sokan diğer çomarlar yüzünden tam anlamıyla sevinmeye halimizin bile kalmadığı olay.