şükela:  tümü | bugün
 • dünyanın en büyük hava teleskobu sofia ile çekilmiş kızılötesi görüntülerdir.
  modifiye edilmiş boeing 747 üzerinde bulunan 106" 'lik teleskop, 16 yıldan uzun bir süredir hizmet veren spitzer uzay teleskobunun yerine geçecektir. (görev değişimi 30 ocak 2020'de)

  amaç, 600 ışıkyılı uzaklıkta ve 10 ışıkyılı çapındaki samanyolu'nun merkezinde bulunan kara deliğin çevresini inceleyerek buradaki yeni oluşan yıldız ve gezegenleri gözlemlemek, manyetik alanların evrenimizi şekillendirmedeki rolünü ve galaksilerin kimyasal evrimi hakkında veriler toplamak.

  sofia'nın en büyük artısı, yoğun gaz ve toz kıvrımları içindeki ayrıntıları ortaya çıkararak, büyük yıldızların nasıl oluştuğuna ve galaksimizin merkezindeki kara deliği neyin beslediğine dair bilgiler sunabilmesi. kendi galaksimizin merkezinde büyük yıldız doğumunun nasıl gerçekleştiğinin anlaşılması bize, diğer galaksileri öğrenmemize yardımcı olabilecek bilgiler veriyor.

  görüntü, temmuz 2019'da yeni zelanda taraflarından karelenmiş.

  kaynak
 • yuvarlak dünyacıların uydurmasyon haberlerinden biridir.
  yine ilahları nasayı övüyorlar, yazık.
 • müthiş bir gelişmedir.

  dinazor kafasını andıran bu görsel şöleni deminden beri izliyorum.

  tabii bu gelişme, yıldızlar ve hatta galaksiler arası yolculuk için insanoğlu'nun hala emekleme aşamasında olduğu gerçeğini değiştirmiyor.
 • ve bu uçsuz bucaksız evrende, küçücük bir toz tanesinden daha da küçük ve önemsiz olan şu dünya'da sanki herşeyin merkezi biz mişiz gibi ego, hırs ve ihtirastan kuduruyoruz resmen.
 • samanyolu galaksisinin merkezinin bu zamana kadarki en detaylı haliyle görüntülenmesi olayıdır. sofia teleskobuyla çekilen ve herschel ve spitzer teleskoplarıyla önceden elde edilmiş resimlerin birleştirilmesiyle elde edilmiştir. bu infrared panoramik görüntünün içinde güneşten milyon kat daha parlak yıldızları içeren quintuple cluster da var.

  link

  muazzam bir şey. harika ötesi ya, tablo yapıp karşına alıp seyre durmalık.
 • samanyolunun merkezi üsküdardaydı eskiden.. görüntülenmesi neden bu kadar olay oldu anlamadım.

  samanyolu tvyi diyoruz dimi?
 • 20 milyar doları bizim diyanet’e verseler kuran’da bulurlardı o keşfin detaylarını, salak suluk nasa mıdır masa mıdır organizasyonlara para harcıyorlar.

  bu arada foto fazla detaylı, zannedersiniz google haritalarda bir kareyi izliyoruz, helal olsun hakikaten.
 • galaksimizin merkezinde kara delik değil de bulutsu olduğunu gördüğümüz fotoğraf.

  peki nasıl oluyor da bulutsu bütün galaksiyi kendi etrafında dolandırıyor? kütlesi buna yetmez hiçbir zaman.

  ya da kara bulut varsa fotoğraf neden bulutsu gibi görünmekte?

  bilenlerden detaylı açıklama beklediğim görüntüdür.
 • şu linkten 3000*800 halini indirebilirsiniz.

  tek kelime ile muhteşem.

  uzay nasıl böyle renkli diyecekler için, kızılötesi bir fotoğraf bu, yani sıcaklık fotoğrafı bir anlamda.
 • çomarların daha konunun ne olduğunu bile anlamayacağı, bizi bu çomar cahillerle aynı ortama sokan diğer çomarlar yüzünden tam anlamıyla sevinmeye halimizin bile kalmadığı olay.