şükela:  tümü | bugün
 • son model amerikan aile arabalarinin bir takim modifikasyonlarda sonra 900bg guce ulastirilip, oval pistlerde 2-4 saat arasi surekli donerek yarismasi hadisesi. 300km/h hizla, ortalama 3g virajlarda tampon tampona gidilir.500 tur,500mil, 300 tur gibi abarti uzunluklarda olur yarislar, 40 civari araba katilir ve genelde 15 araba filan bitirir yarislari.
 • ks. north american stock car race
 • amerikalıların en çılgın ve tehlikeli eğlencelerinden.dale einhardt bu sene bir yarış sırasında hayatını kaybetti.
 • izleyince aklıma 'dolap beygirileri' nin geldiği yarış..
 • (bkz: nascar racers)
 • nascar sadece bir araba yarisi bicimi olmayip yoz amerikan eglence anlayisinin, daha genis dusunursek kapitalizmin, eger musaade edilirse eglenceyi nasil bicimlendireceginin en guzel orneklerinden biridir.

  nascar bilindigi gibi avrupa tarzi formula 1'in aksine, ayni oval pist etrafinda donmekten ibaret bir yaris turudur. ortada ne viraj vardir, ne de surus kabileyetinizi gostereceginiz baska bir mecra. tum huner boyun kaslarinizin saglamliginda ve, sidik torbanizin kapasitesine kalmistir (yaris bayagi uzun surebiliyor), baska bir yetenege ihtiyac yoktur. boyle bir surucu kisisel hunerlere kalmayip sirf tecrube yoluyla yetistirilebilecegi icin, bu yarislarda hepsi de nascar surucusu olan dede-baba-torun ucluleri cogunlugu olusturmaktadir (bkz: nascar sulaleleri). cocuk odun bile olsa butun is direksiyonu uc saat boyu sola cevrili tutmaktan ibaret oldugundan, kucuk yasta egitimle herkes bu isi yapabilmektedir.

  nascarda virajsiz duz bir pist bicimin nicin tercih edildigi dusunulecek olursa, butun meselenin yaristaki reklamlari seyircinin gozune, fazla kafasini karistirmadan, daha uzun sure sokmak oldugu anlasilacaktir. arabalar pistin etrafinda son surat donseler bile, uygun bir yere yerlestirilmis bir kamera ile ayni arabalar ve tabii ki ustlerinde ki reklamlar sanki hic hareket etmiyorlarmis gibi ekranin ortasinda, amerikan izleyicisinin anlayabilmesi icin uzun sure gosterilebilir ve boylece cok daha etkili olurlar. formula 1'de de asil amac reklam yapmak olsa da, bu en azindan nascar'daki kadar asagilik bir bicimde yapilmamakta, hic degilse bir miktar atraksiyon eklenmektedir. ama ote yandan surekli degisen kameralar, acilar vs. seyirciyi reklama fazlasiyla odaklanmaktan alikoymaktadir .

  bu tezi destekleyen bir gercek te, bu yarislari genelde redneck tabir edebilecegimiz, amerikan beyaz orta sinif alti erkek nufusun seyretmesidir. hatta bunlara bir de isim takilmis, kendilerine nascar dads denilmektedir. nascardaki reklamlarda bununla iliskili bir bicimde ya pizza, ya bira ya da elektrikli testere nevinden reklamlardir.

  yani dememiz odur ki, bu yarislarin boyle basit ve uyuz sekilde yapilmasinin yegane sebebi, yarislardaki reklamlarin hedef kitlesinin algi kapasitesinin dusuklugudur.
 • hızlı american arabalarının deli danalar gibi yuvarlak çizip paso kaza yapmalarından oluşan eğlence... asla formula'nın yerini tutamicak o ayrı konu...
 • amerikalıların, nasıl oluyorsa her yarışta tribünleri tıka basa doldurup saatler boyunca deliler gibi coştuğu, yarışı kazanan pilotlara da rockstar muamelesi çektiği, pahallı arabalardan oluşan bir tür çarpışan otomobil atraksiyonu. holywood da boş durmamış, konuyla alakalı saçma sapan bir sürü abzürt film yapmıştır. avrupalılar da, tıpkı bizim gibi, amerikalıların bu dönme dolap olayından ne zevk aldığını anlamadıklarından, pek ilgi göstermezler.
 • f1 e göre daha az heyecanlı yarış şeklidir ve fakat, f1 e kıyasla tüm atraksiyonlar gözünüzün önünde cereyan ettiğinden tribünlerde hop oturup hop kalkarsınız, f1 de olduğu gibi sizden uzaklaşan araçların oturduğunuz tribünün önünden geçmesini beklerken patlamış mısır, kola arası vermeniz gerekmez, bir diğer unsur ise hemen her yarışta gerçekleşen kazaların vurdulu kırdılı filmlerden hoşlanan amerikalılara daha çekici gelmesi hatta bundan haz duymalarıdır. açıkçası f1 de meydana gelen kazalar heyecan yaratsa da bir çok f1 severin başını ellerinin arasına alıp ağladığını görebilirsiniz, bitiş çizgisini görememiş takımın pilotu bir f1 sever için büyük hayal kırıklığı yaratır, oysa nascarda durum farklıdır havada uçuşan kaporta parçaları, lastikler seyircileri kendinden geçirir.