şükela:  tümü | bugün soru sor
 • tahmin ettiğim kişi ise eğer:

  (bkz: buca anadolu lisesi)

  edit: evet o'ymuş.
 • massachusetts institute of technology (mit) tech review'ün her yıl dünyada önemli bilim insanlarını bir araya getiren listesine 2015 yılında giren 3 türk kadın bilim insanından biri olmayı başaran türk kızı. geleceğin inovasyonu için zemin hazırlayacak çalışmalara imza atan kişiler arasında yer alıp, "pioneers" (öncüler) kategorisinden listeye giren durmuş, stanford universitesi 'genome technology center'da postdoctoral research fellow olarak görev yapıyor. durmuş'un hücrelerin fiziksel karakterlerini tespit eden bir cihaz geliştirdiği ve 1 dolar'ın altında maliyeti olan bu cihazın, kanser teşhisi, hücrelerin ilaçlara verdiği tepki gibi konularda çığır açacağı ifade ediliyor. tebrikler...

  http://www.sabah.com.tr/…/24/mit-listesinde-uc-turk

  twitter - https://twitter.com/gozdis
 • idealist insanlar çok çalışarak fark yaratıyor, elinize sağlık tebrikler.
 • bilgisi tamamda..güzelliği ile de çok faydalı bence
 • bu nasıl bir terbiyesizliktir yahu. yıllarını bilime adamış bir bilim insanı göğsümüzü kabartacak başarılara imza atıyor. altına girilen ikinci entry gösteriyor ki bazı densizlerin göğsü değil başka yerleri kabarıyor. ne zamandan beri beynimize gitmesi gereken tüm kan penislere gitmeye başladı bu ülkede. arkadaşım git inci sözlükte yazar ol önüne gelene sövmek ve cinsel obje olarak gördüğünü belirtmek istiyorsan. genelde nasıl gelişmeler var bir bakayım diye girdiğim sözlükte böyle entry'ler görmek ve bunların giderek artıyor olması üzücü.

  edit: tanım; örnek alınması gereken başarılı değerli bir insan.
 • lisanstan ((bkz: odtü moleküler biyoloji ve genetik)) sinif arkadasimdir. o siniftan olup da insanligiyla, sevecenligiyle, güler yüzüyle hatirlayacagim nadir insanlardan biridir. organik kimya dersinden ba aldik diye ikimiz de aglamistik bir de, onu hatirliyorum...tabii birimiz sevincten, ötekimiz üzüntüden...kimin niye agladigini söylememe gerek yok sanirim :) yolun acik olsun gözde!
 • az önce gündem özel e amerikadan bağlanıp kanser tanısı ve kanser tedavisinin etkisi üzerinde yaptığı çalışmaları anlatan tatlı mı tatlı, şeker mi şeker araştırmacı. bir türk kızının ünvanında araştırmacı yazıyor olması ve bu işi amerikada yapıyor olması sanki aileden biriymiş gibi hissettirip bana çok gurur verdi. helal olsun ve yolun açık olsun.
 • 1985 yılında izmir'de doğan gözde"nin annesi fen bilgisi öğretmeni, babası mühendis, abisi de endüstri mühendisidir,tüm akrabaları da eğitimcidir. 2007'de ortadoğu teknik üniversitesi moleküler biyoloji bölümünde lisans eğitimini tamamladı. üniversite yıllarında harvard'da yaptığı staj sayesinde doku mühendisliği üzerine çalışmalar yapan durmuş, fulbright bursu kazandı ve boston üniversitesi'nde biyomedikal mühendisliği alanında yüksek lisans eğitimi aldı. doktora çalışmalarına brown üniversitesi'nde sürdürdü. 2015 yılında mıt technology review dergisinin "35 yaş altı yenilikçiler listesi"nde, tıp ve biyolojide çığır açan 35 liderlerden biri olarak seçildi.

  naşide gözde durmuş adını, geliştirdiği kanser testiyle bilim dünyasına duyurdu. cihaza verilen ufak bir kan örneği sayesinde vücudunuzda kanserli hücre olup olmadığı tespit edilebiliyor. durmuş yakın bir zamanda 1 dolarlık bir cihazla herkesin kendi evinde kendi kendine kanser testi yapabileceğini söylüyor. icat edilen bu mikroçip teknolojisi sayesinde kanserde erken teşhis mümkün olacak.

  gözde durmuş’un bir diğer alanı antibiyotik dirençleridir. kendisinin de küçük yaşlarda olumsuz etkilendiği antibiyotik direnci konusunda çözümler üretmeye çalışmaktadır. gelecekte antibiyotik direnci sorunu kanser hastalığından da ileride bir sorun olarak ortaya çıkacaktır. ülkemizde de antibiyotik kullanım oranı gittikçe artmaktadır. antibiyotik kullanımında ülkemiz avrupa’da 1.sırada yer almaktadır. antibiyotik direnci de zamanla ilerleyecektir. bakteriler sürekli olarak değişim yaşamaktadır fakat, antibiyotiklerin içeriği aynı kalmaktadır. antibiyotikler bu durumda hiç bir işe yaramayacak ve bakteri enfeksiyonundan ölümler yaşanacaktır. doğru antibiyotiğin bulunması da oldukça zorlu bir süreçtir. gözde durmuş’un hedefi doğru antibiyotiğin birkaç dakika da bulunabilmesidir. şuanda 3-4 gün sürmekte ve doğruluğu yarı yarıyadır.

  stanford üniversitesi genom teknoloji merkezi'nde prof. ronald w. davis'le birlikte çalışmalarını sürdürmekte olan gözde durmuş kanser ve antibiyotik direnci gibi sorunların erken teşhisi üzerinde çalışmaya devam ediyor.

  kaynaklar:
  http://www.pervinkaplan.com/…i-dr-gozde-durmus/2236
  https://yavuzmental.com/gozde-durmus-kimdir/

  gozde durmus
  https://twitter.com/gozdis