• ilker başbuğ yeni kitabı ben okumadım ama almadan önce okuyanların yorumlarını bilmeyi isterdim. boş bir ticari çıkar için yazılmış bir kitap mı yoksa bir genelkurmay başkanının gözünden bizim bilmediğimiz şeyler gerçekten anlatılıyor mu bunu bilmek isterdim.

kitap babil.com 14.60 tl

» 6-7 eylül olayları türkiye'ye nasıl zarar verdi?
    » abd, türk ordusuna bir ders verilmesine hangi olaydan sonra karar verdi?
    » çuval olayı türk ordusunda neden bir travmadır?
    » türkiye ile abd hangi olayda çatışma noktasına geldi?
    » balyoz davası sürecinde hükümet ve mit'le yapılan görüşmeler?
    » hangi yanlışlar yapıldı? başbuğ hangi tavrı konusunda üzgün?
    » hükümet-cemaat ilişkisi buraya nasıl geldi?
    » cemaat, ilker başbuğ'u hangi olaydan sonra hedefe koydu?
    » silivri günleri nasıl geçti? neye sevindi, neye üzüldü?
    » özgürlüğüne kavuştuğunda hangi genelkurmay başkanı ona moral verdi?
    » 12 eylül'de diyarbakır cezaevi'nde yapılanlar neden yanlıştı?
    » kürt kökenli vatandaşlara yapılanlar türkiye'ye nasıl zarar verdi?
    » kürtçenin yasaklanmasını neden yanlıştı?
    » abd "kürt açılımı"nda tsk'yı neden hedefe koydu?
    » 12 eylül sola büyük darbe vurunca, bundan en çok hangi siyasi örgütler yarar sağladı?
    » bugün din dersi nasıl ele alınmalıdır ve "zorunlu din dersi" uygulaması neden yanlıştır?
    » şike komplosu neden düzenlendi? amaç fenerbahçe'yi ele geçirmek miydi?
    » gezi olaylarını nasıl değerlendirmeli, bu konuda kim hangi yanlışı yaptı?
    » atatürk 1920'lerde muhtariyet (özerklik) konusunu neden gündeme getirdi?
    » terör neden bitmiyor ve hangi yanlışlar yapılıyor?
    » ışid nasıl ortaya çıktı, arkasında kimler var?
    » ırak ve suriye'nin bölünmesinin türkiye'ye faturası ne olur?
    » 21. yüzyılın ulus devletleri hangi temelde yükselmeli?
    » ilker başbuğ siyasi, ahlaki ve kültürel olarak "nasıl bir türkiye" arzuluyor?
    » türkiye'nin kuruluş felsefesi ve atatürk'ün bugünkü önemi nedir?
    » türkiye'yi bekleyen tehlikeler ve fırsatlar nelerdir?
    » türkiye, sorunlarını nasıl ve hangi yöntemlerle çözmelidir?
    » asker-sivil, devlet-yurttaş ilişkisi nasıl olmalıdır?
    » atatürk ve cumhuriyet devrimlerinin bugünkü anlamı nedir?
  • d&r'da alıcısı çoktu bugün. açıkçası elime alıp bir yirmi otuz saniye karıştırınca fazla yüzeysel olduğunu anladım. eski genelkurmay başkanı ilker başbuğ'ın bildiklerinin bu kadar az olacağına inanmıyorum.
  • bir emekli asker yazınca ben de sandım ki içinde askerlikle, orijinal taktiklerle, girilen çatışma ve savaşların askeri boyutlarıyla, asker/subay eğitimiyle, arkadaşın kendi özgün lojistik yaklaşım ve uygulamalarıyla ilgili şeyler vardır.

onlar yokmuş. onun yerine milleti "adam etme" ve memleketi "rayda tutma" yolunda ne ezalar ve cefalar çektiklerinin hikayesiyle, bundan sonra milleti "adam etmek" ve memleketi "raya sokmak" için neler yapmak gerektiğinin hikayesi varmış. neler yapmadık bu vatan için, kimimiz "geri kalmış" köylülere nasıl sevişileceğini öğrettik, kimimiz kaymakam azarladık, kimimiz ağaç diktirdik, kimimizin hanımı kermes yaptı. kimimiz de -tesadüf bu ya, hep de emperyalizmin bölge planlarına paralel- çıkış planları önerdi.

vatan sana minnettardır paşam. sizler de olmasanız kimbilir nicolurdu bu ahalinin hali.
    bak suriye'ye, ırak'a, di mi?..

(bence şöyle yapalım: devleti hükümeti falan iptal edelim. yerine şimdiki orduyu koyalım. sonra yeni baştan bir türkiye legal silahlı örgütü kuralım. onlar zabitlik yapsın bari. bu şindikiler 300-400 senedir askerlik hariç her işe heves ediyorlar baksana. bir yazarlık eksik kalmıştı, onu da yaptılar tam oldu.)
  • görevinin türkiye'yi değil; türkiye haricindeki yerleri şekillendirmek olduğunu 50 yıllık "meslek hayatı" boyunca anlayamamış bir ileri zekalının mahsulü olan kitap. kitap demeye de bin şahit ister ya...

abd, ingiliz, fransız, rus generalleri "nasıl bir abd," "nasıl bir ingiltere" diye kitap yazmıyor, "nasıl bir ortadoğu," "nasıl bir guatemala," "nasıl bir nijerya" diye kitap yazıyorlar.
  • dostum kitap demişsin de bu bildiğin protokol metni. adamımız yani mağdur paşa yuvarlak cümlelerle milli bayramlardan birinde konuşma yapan protokol insanı gibi cümleler kurmuş, koca kitapta bi' tane dişe dokunur mevzu, bi' tane kıyıda köşede kalmış off the record dedikodu olmaz mı yahu?

d&r da bir saatlik inceleme ile vurucu başlıklardaki metinleri okudum, bildiğin çöp. onun yerine tolga tanış denilen başka bi' piyoncuğun posus&beyefendi isimli versusunu aldım, hiçme değil adam analiz kasmış.
  • cumhuriyet gazetesi: nasıl bir türkiye'ye dönmek isterdiniz?
    sevan nişanyan: atatürkistlerle islamistlerin müzelerde sevimli bir tuhaflık olarak teşhir edildiği bir türkiye'ye.
    http://nisanyan1.blogspot.com.tr/…ynlamadg-rop.html
hesabın var mı? giriş yap