şükela:  tümü | bugün
  • ergin keleş'in 13 mayıs'ta iletişim yayınları'ndan çıkacak kitabı. kendi kariyeri üzerinden türkiye'deki futbol düzenini anlatan otobiyografik bir çalışma gibi gözüküyor. ayrıca -muhtemelen- hayalet yazar kullanmadan yazılması kitabı daha da ilgi çekici kılıyor. türkiye'de zaten bir elin parmaklarını geçmeyen sporcu otobiyografileri hep bir yazar tarafından yazıldığı için ergin keleş gibi okuyan-düşünen bir futbolcunun böyle bir kitapla yazar-yazan konumuna da gelmesi sevindirici.
  • ahmet yavuz paşanın twitter da önerisi ile alıp okudum. mükemmel sempatik, akıcı ve bir hayli de türk sporunu tanıtıcı bir kitap olmuş. tebrikler ergin keleş. naçizane 2. bir kitap yazmasını tavsiye ederim.

gençlere önerileri, iyi sporcu olmak için gerekenler ve maceralarından daha detaylı anılar.
  • bugün elime aldığım gibi bitirdiğim kitap.

ergin'i takıma ilk çıktığı günlerden beri takip ederdim. tuttuğum takımda yaşıtım birinin oynaması kendimle özdeşleştirmem için yeterli bir sebepti.

allah yukarda, o kadar yetenekli de bulmazdım kendisini ama futbolu aklıyla oynayan bir tarafı vardı. pozisyonlarda mutlaka doğru yeri bulurdu. doğru koşuları ama yanlış vuruşları olurdu. son vuruşlardaki özgüvensizliği delirtirdi beni, onun sebebini de hüzünlenerek de olsa gördüm kitabın satırlarında.

belki de en iyi kariyerin bu alanda olacak. muazzam bir eser bırakmışsın. bir futbol kitabı olarak okuması çok keyifli ama daha çok futbol dışında bile etkili olacak tespitlerini aktarış şeklin övgüye değer.

bence senden iyi bir özkan sümer çıkabilir. eğlenceli ve bilgemsi halin, doğruyu her türlü konuşma isteğin zaten ondan fazlasıyla etkilendiğinin izleri.

eline, kariyerine sağlık kardeşim. ptt 1.lig özetleri ve maçlarını izleme sebebimdin bir ara.

bu arada, benzema ile görüş.

benzema'nın biyografisini yazmak en çok sana yakışır. beraber gol kralı ünvanı aldıktan sonra kırmızı bir kartalın arkasında akçaabat'a kiralık gittiğini anlatman ikna etmek için yeterli olur bence.
  • geçen hafta alıp da bir solukta bitirdiğim ergin keleş otobiyografisi.

dün gibi hatırlarım 2003 yılı dünya liseler arası futbol şampiyonu olan trabzon lisesinin trabzon havalimanındaki karşılama görüntülerini, turnuvada gol kralı olan ergin omuzlardaydı. sonra genç milli takımın uzun boylu zayıf 9 numarasıydı. ama yıllar geçip de büyüdükçe, yıldız olacak denen çocuk önce trabzonda, sonra da anadolunun diğer şehirlerinde kaybolup gitmişti. en son karabükte oynarken -2018 yılı sanırım, ki karabük o sene iflas etmiş puan farkıyla küme düşmüştü- gördüğümde, nereden nereye demiştim kendisi için. işte o sürüklenmeyi o kadar güzel anlatmışki kitabında, mental olarak desteklenmeyen yetenek küpü gençlerimizin neden yaprak gibi oradan oraya savrulup kaybolmaya mahkum olduğunu daha iyi anlıyorsunuz okuyunca. bize uzaktan çok janjanlı bir hayat gibi gözükse de, kurtlar sofrasına düşen yetenekli çocuklar, en ufak bir psikolojik destek almadan hayatta kalmaya çalışıyorlar o cendere içinde.

kendisi de yazmış zaten, çok yanlış tercihlerim oldu, susmam gereken yerde susmadım, hatta ukalalaştım diye, ama zaten bulunduğu ortamı anlayamayan bir gencin farklı hareket etmesini bekleyemezsiniz. sonuçta bunlar sıradan insanlar değiller, o yaşta belli bir yetenek düzeyinin üzerinde oldukları uluslar arası futbol dünyasında bilinen kıymetli gençler. mühim olan o çocukları hatalarında ezip köreltmek değil, hatalarından ders çıkarmalarına yardım edip, yeteneklerini geliştirmelerini sağlamak. ama malesef ülkedeki rant kültürü, insan yetiştirmenin vakit kaybı olarak görülmesi gibi nedenlerden dolayı, çok kolay insan harcıyoruz.

umarım hem futbol dünyasındaki tecrübelerini, hem de o camiada kolay kolay bulunmayan entellektüel birikimini genç futbolcu adaylarına aktarabilecek uygun bir ortam bulabilir ergin keleş.
  • bir yıl içinde 3.basımı çıkan kitabın önemli bir kitap olduğundan kuşkum yok,okurken kendime kızıyorum niye 1. baskıdan haberdar olmadım.okuyun,okutun.
hesabın var mı? giriş yap