şükela:  tümü | bugün
  • en basit, en insani, artniyet gözetmeden sorulmuş nasılsın sorusuna yalnızca iyiyim deyip, peki sen ya da siz diye karşılık vermeyen, medeniyetsiz, adabı muaşeretten bihaber, görgüsüz insandır.
    ülkemizde ziyadesiyle mevcuttur.
  • iyi değildir. geçiştirmeye çalışır.
  • soruyu soran ile diyalogu daha fazla uzatmak istemeyen insandir, bu yuzden kaba, medeniyetsiz olarak tanimlamak bana pek dogru gelmedi.

ne kasiyorsun ki, o senin nasil oldugunu, senin onu merak ettigin kadar etmiyor.
  • benim bu.

bir türlü o "iyi"den sonrası gelmiyor, olay tamamen psikolojik.
  • lise sona kadar bu bendim. diğer fen şubesinden sınıfın en çalışkan olanı beni sayardı. her gördüğünde nasılsın harry? derdi. ben de iyiyim, derdim. ne teşekkür eder ne de halini hatırını sorardım. bir gün olum insan bir kere olsun sen nasılsın diye sorar, dedi bana. başkaları da vardı o sıra; utandım valla. sırf ayıp olmasın diye sen nasılsın peki diye sormaya başladım.

şu anda bile yeni tanıştığım insanlara veya tanıdıklarıma rastgeldiğimde hiçbir zaman nasılsın diye ilk soran olmam. sadece sorulursa bu diyaloğa girerim. zaten kimsenin nasıl olduğunu da merak etmem. laf olsun torba dolsun diye yaşıyoruz işte.
  • sadece "iyidir" nezaketen soruya cevap vermiştir. verilen selamı almak gibi.

karşı tarafın nasıl olduğu onu ilgilendirmediği ya da muhabbeti uzatmanın manasız olduğuna dair bir dünya laf etmeye gerek yoktur.

iyiyim.
  • bir de bu versiyonu vardır ki... tadından yenmez.

edit:
    cevap vermek zorunda değilim vs. yazanlar olmuş.
    nezaket denen kavramdan uzak kalmış, iletişim kurmayı karşısındaki insana yapılan kıyak olarak gören mahlukları da gördü bu gözler sayenizde(!).
    iyi ki varsınız demiyorum. kutsal bilgi kaynağından tez zamanda temizlenmeniz dileğiyle...
  • karşısındaki kişinin nasıl olduğunu merak etmeyen insandır. merak etmek zorunda da değildir.
  • iyi değilim diyecek kadar kadin dost, arkadaş veya partner değildir belki. öylesine geçiştiriyordur işte.
  • bu tür karşı cevap beklenen sorular beni yoruyor.

+nerde kalıyorsun?
    -x yerde. (sen nerde kalıyorsun demem gerekiyor.)

+nasılsın?
    -iyiyim. (sen nasılsın demem gerekiyor.)

+sizin orda yağmur yağdı mı?
    -yağmadı. (sizin orda yağdı mı demem gerekiyor.)

ama bunları zerre merak etmiyorum ondan dolayı sormuyorum.

arkadaşım var mı, yok.