şükela:  tümü | bugün
 • ye$ilcam'in sadece 2-3 filmde gorebileceginiz, yitip gitmi$ bir aktorudur. bu az sayida filmde ba$role kacan yardimci oyunculuklarda bulunmu$ ve benim o gozle takip ettigim kadar pek cok yuzlerce filmi olana gore cok daha iyi oyunlar cikarmi$tir.
  boyle, esmer, uzun olmayan, tipsiz, gobekli, yari beyaz saclari kivircik, kurt arap tipli bir adamdir.
  baraj, filminde, yazi$tigi bir fahi$eye (turkan $oray) kendi resmi yerine, tarik akan'in resmini gonderen nazim usta'yi oynadi. ba$ka bir serdar gokhan, perihan sava$ filminde, ki burada perihan sava$ bir gorme ozurluyu oynar, o'na bakan, a$ik ama babasinin emaneti oldugu icin acilamayan bir eski kabadayiyi oynar.
  izah edebildim mi bilemiyorum.
 • iranlı olmasından mütevellit, ağız hareketleriyle dublaj birbirine uymamaktadır. iki kızgın adam filmine bakacak olursak:

  dublajda duyulan: "olmaaağz, sen namuslu komser halit'in oğlusun, bu yollara girmemeliydiiiin"
  ağzından okunan: " hebede hödöbe ya şımşık vilatim gadi gudi kelam"
 • 1930 doğumlu iranlı sinema oyuncusudur.

  sinematürk yazarı eylül fırtınası tarafından kaleme alınmış bir değerlendirme yazısı aşağıda görülebilir.

  türk sineması'nın gelmiş geçmiş en başarılı "loser" karakterlerini canlandırmış,az sayıdaki filmdeki akılda kalıcı oyunculuğu ile sinemamızda iz bırakmış iran'lı oyuncudur.
  ilk bakışta oldukça kaba,hoyrat,antisosyal,yüreği nasırlaşmış,acıma sız bir karakter olarak çizilen rıza usta (deprem) ve nazım usta (baraj) karakterlerine muhteşem oyunculuğu ile derinlik ve ruh kazandırmış, donuk ve duygusuz yüz ifadesinin altında yatan yürek burkucu bir yalnızlığı, sevgiye olan hasreti olanca hüznü ve gerçekliği ile verebilmeyi başarabilmiştir.
  deprem ve baraj filmlerini çekici kılan başlıca unsur ne dayanılmaz güzelliği ile arz-ı endam eden türkan şoray,ne de kadir inanır ve tarık akan'ın varlığı,karizmasıdır.
  bu filmleri benzerlerinden(dila hanım,cevriyem,bodrum hakimi,devlerin aşkı vb.)ayıran en önemli fark,o dönem sinema anlayışı çerçevesinde beklenmeyecek derecede gerçekçi ve titizlikle çizilmiş, nasır melek'in unutulmaz oyunu ile ete kemiğe bürünmüş bu iki birbirinin benzeri ve kaybetmeye mahkum karakterin filmin odak noktasını oluşturmasıdır.
  nasır melek,bu iki filmde de starların önüne geçmiş ve bir başka ifade ile "rol çalmıştır". "

  www.sinematurk.com/'dan alıntıdır.
 • çoğu insanın baraj filminden tanıdığı iran'lı oyuncu. bu adam için bir fan sayfası arayıp bulamamıştım, sonrasında abuk sabuk bir fan sayfası yapıp sildim. bence aşık olan fahişeyi oynayan türkan şoray ve barajdaki piç adam rolüyle tarık akan'la beraber olduğu baraj filmindeki oyunculuğu harikadır. yanlız, yaşamı yapayalnız geçirmekten ötürü dar bir perspektiften saf duygularla hayata bakan bir başmühendisi canlandırıyordu yanlış hatırlamıyorsam.

  (bkz: baraj)
 • az önce seyrettiğim bir iran filminde gördüm, hep türkiyeli sanıyordum. sonra bakınca hakkında pek bir şey bulamadım. türkiye'de toplamda sekiz filmde oynamış.

  tam ismi, naser malek motiee olan iranlı oyuncu. önceki entrylerde yazıldığı gibi, baraj, deprem ve iki kızgın adam filmlerinde en akılda kalan oyuncu olmuştur; hem de diğer baby face bebelere rağmen.

  son olarak, imdb'ye göre, 1979 şah devrimiyle birlikte iran'da filmlerde oynaması yasaklanmış. doğru da görünüyor zira filmografyasında, şah devrimi sonrası bir tek 1982 tarihli bir filmde oynamış; öncesinde zibil gibi filmi olmasına rağmen. ilginç olan, iran'daki yasak sonrası türkiye'de de herhangi bir filmde oynamamış (türkiye'de rol aldığı son film 1979 tarihli aşk ve nefret olmuş).

  bilgisi olan varsa buraya neşretsin, ben de daha araştıracağım..