şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 100 yıl önce kuruldum deyip, sadece yeni tip ticaret yapan şirket.

  kuruluşları 1915 görünüyor,güney afrika da hollanda'ca bir gazeteyle...

  sonrası 70-80 yıl bir boşluk, sonra paytv , 97de internet hizmeti şirketi, sonunda yeni ticaret alanında kapsamlı ve uluslararası bir çok iş.
 • bünyesinde iki yildan uzun süre calistigim firma, ne kadar bilio.com ve markafonin kapanisi ile barisiz gibi gözükseler de yatirimlarinda cok basarili olduklarini düsünüyorum. suan giderek de büyümekte olan ödeme sistemi payu ile hala türkiyede faaliyetlerine devam etmektedirler. dünyanin bircok ülkesinde benzer yatirimlari bulunmaktadir ve basarili sekilde devam ettirmektedirler.
  yukarida entryde de belirtildigi gibi yeni tip bir ticaret anlayislari vardir. avrupada axel springer de bu tarz yatirimlarini arttirmis.

  edit: imla
 • 1915'te güney afrika'yı sömür sömür sömüren hollandalı beyazların kurduğu bir medya (dergi ve gazete) şirketi. güney afrika'nın en önemli medya gruplarından biri. 1915'te kurulduğunda adı şöyle: de nationale pers beperkt (national press ltd). 2000'li yıllardan sonra elindeki parayı internet start up'larına yatırmaya başladı.
  pr ajansı, naspers hakkında hazırlanan bültenlerde hakkında şunları yazıyor:
  ---------------
  naspers, çokuluslu lider bir medya ve e-ticaret platformları grubudur. grubun ana faaliyet alanları arasında online e-ticaret platformları, ücretli tv ve ilgili teknolojiler ile basılı medya bulunmaktadır. naspers, birçok girişiminde pazar lideri konumundadır. grubun en dikkat çeken yatırımları, güney afrika ve sahra altı afrika, latin amerika, orta ve doğu avrupa bölgelerinin yanı sıra aralarında rusya ve hindistan’ın da bulunduğu büyümekte olan ülkelerde yer almaktadır.
  ----------------
  naspers nelere yatırım yaptı?
  - yemek sepeti'nin "patronu" delivery hero'ya...
  - markafoni'ye yatırım yapmıştı. markafoni kapandı.
  - otel ve uçak rezervasyonu sitesi ibibo’ya çeyrek milyar dolar yatırdı.