şükela:  tümü | bugün
 • bir sonlu eleman çözücüsünün ismi. nasa tarafindan geliştirilmiş.
 • bütün büyük ucak sirketlerinde (boeing, airbus, bombardier, embraer, british aerospace, lm) kullanilan, havacilik sanayinin resmi sonlu elemanlar yazilimi haline gelmis olan yazilim. modelleme ve sonuclari gösterme (pre, post- pocessing) icin genellikle patran (msc nin kendi ürünü) kullanilsa da, i-deas ve bazi baska yazilimlarla da uyumlulugu vardir (bu yazilimlar da nastran girdi dosyasi olusturabilir).
  yedi seneden beri kullanmakta olup da, halen daha cv'me 'uzman kullanici' olarak yazip yazmama konusunda beni tereddüde düsüren programdir.
 • ks. "nasa structural analysis".

  nasa tarafindan saturn v'in gelistirilmesine yardimci olmasi icin gelistirilmistir.

  birkac sene once antitrost yasasindan faydalanarak ugs'in msc'nin elindeki kaynak koduna erisim hakki kazanmasiyla birlikte, msc nastran ve nastran nx isimli iki ayri urun dallanmistir. su an itibariyle aralarinda fazla bir fark olmasa da, iki sirketin de farkli amaclari dogrultusunda ileride fark acilacak gibi gorunuyor.

  her iki solver da, input formatlari cok yakin oldugu icin femap, patran, unigraphics, i-deas gibi pre/post processorlar ile uyumlu calisabiliyor.
 • nx nastran olarak siemens nx bünyesinde bulunan sonlu eleman çözücüsü. pre/post application ile bu sonlu elemanlar (fem) ortamına geçilebilir. nx gibi müthiş bir 3d modelleme programından, böylesine pratik bir fem ortamına geçmek siemens nx ile çalışmanın büyük avantajlarındandır. ansys eğitimleri de zamanında vermiş biri olarak, ansys workbench te modellemenin zorluğunu bilirim, import geometry ile dış programdan data almak durumunda kalabilirsiniz. ansys e nazaran kullanımı da daha pratiktir nx nastran'ın, yapısal analizler için kesinlikle ara yüz ve kullanımı çok daha kullanışlıdır. akış analizleri içinse ansys workbench bünyesindeki fluent daha kullanışlıdır. yapısal analizde ne ansys e başvururum, ne de catia'ya, anında nx nastranı çalıştırırım.