şükela:  tümü | bugün
 • orospu evladı teröristlerin savunduğu ayaklanma. yüce türk milleti önünde diz çökmesini öğreneceksiniz hepiniz.
 • türkler sevr'i yırtıp atmıştı ama britanya doğuda hakkari'nin türkiye sınırları dahilinde olmasını istemiyordu.

  (buna inanmayan lozan tutanaklarına bakabilir.)

  nasturi isyanı da bu sebeple çıkmıştı.süryani kıyımı nasturi ile olmadı.o çok daha önce.faali de kürdler idi

  (bkz: bedirhanlar)
  (bkz: bedirhan isyanı)
 • her isyanın sebebini bir dış kuvvete bağlayan "ulan acaba biz ne bok yedik de oldu" deme zekasına sahip olmadığı gibi insanların boklu suratı karşında diz çökmesi gerektiğini savunanları da göstermiştir bizlere.

  hadi bilal'e anlatır gibi anlatalım: senin halkın bağımsız olmak istediğinde bu bir asalet belirtisi de bunu başka bir halk istediğinde neden ihanet.

  anlatsana biraz tanrı kompleksine girmiş boklu çekirge.
 • 19 mayıs günü ingilizlerle musul için ilk görüşme istanbul da yapıldı. bu görüşmeye haliç toplantısı adı verildi. ingilizler, musul dan vazgeçmek bir yana ek olarak nasturi sorununu dile getirip hakkari yi de istiyordu. 5 haziran günü toplantı bitti 7 ağustos günü ayaklanma başladı.raporlara göre ayaklanma öncesi ingiliz misyoneri kılığında ingiliz subayları bölgede görülmüştü. ayaklanma çukurca, oraman, çölemerik, beytüşşebap, habur suyu etrafında başladı.
  ayaklanmayı bastırmak için kürt aşiretlerinden de yardım alındı. musul daki ingiliz birlikleri de hava akınları yaparak 21. süvari alayına ateş açmıştır. turkish petroeum adlı şirket ingiltere dışişlerine başvurarak "musul, türklere bırakılmasın" diyor. ingiltere, 6 ağustos günü cemiyet i akvam a başvuruyor ne tesadüf bir gün sonra nasturi ayaklanması başlıyor ve sevgi pıtırcıkları da bu kadar zamansal tesadüfü istek olarak gördüğü ayaklanma.
  işin bazı bir kaç ilginç noktası bu ayaklanmayı bastıran bazı subayların kaçarak ingilizlere sığınması ve sorguya çekilenlerin içinde cumhuriyet tarihinin en önemli isyanlarından birini yaratan şeyh sait in de bulunmasıdır.
 • her taşın altından çıkan ingiliz fitnesinin sebep olduğu bir isyan. hakkari valisi halil rifat bey olayı anlatırken "ingilizlerin son günlerde bunları hükümetimiz aleyhine kışkırtmakta olduğu hiçbir şüphe bırakmamaktadır" demiştir. detaylı bilgi isteyen cihangir ileri'nin yazmış olduğu türkiye'ye nasturi sorunu isimli yüksek lisans tezini okuyabilirler.